Ze strany od Prachatic řidičům určuje rychlost značka, která dovoluje maximální rychlost čtyřicet kilometrů v hodině. O pár metrů dál pak rychlost měří stacionární radar, který zároveň upozorňuje na nutnost zpomalit.

Ze směru od Českých Budějovic je zase semafor. Na něm svítí červená, zelená se rozsvěcuje pouze ve chvíli, kdy u cedule obec Němčice řidič zpomalí na čtyřicetikilometrovou rychlost. Jinak u semaforu musí zastavit úplně a vyčkat na zelenou.

Obchvat Němčic je v územním plánu kraje od roku 2000. Ke stavbě samotné se od letoška Němčičtí přibližují mílovými kroky. „V tuto chvíli se zpracovává projektová dokumentace pro stavební povolení. Pro nás to znamená, že by to měl být poslední stupeň všech úředních povolení a nic už by nemělo bránit tomu, aby obchvat kolem Němčic vznikl,“ pochvaluje si Radek Rypota, starosta Němčic.

Obchvat by měl kolem obce postavit Jihočeský kraj. „My jsme poskytli veškerou součinnost, kterou jsme mohli. Podle informací, které mám k dispozici, budou termín výstavby ještě ovlivňovat jednání o výkupu pozemků,“ doplnil.

Počítá se, že obchvat bude dlouhý 1,6 kilometru a podle současných odhadů by měl stát přibližně 100 milionů korun. Cesta z krajského města směrem na Prachatice tím bude o dost rychlejší. Němčičtí by brali obchvat „všemi deseti“. V minulosti se právě v jejich obci stalo několik nehod. V samém centru se převrátil i kamion.

Na obchvat čekají už osmačtyřicet let obyvatelé obcí Češnovice a Dasný. Ti ve středu protestovali vytrvalým přecházením přes hlavní tah silnice. „Vyjadřujeme tím nespokojenost s intenzitou dopravy na silnici, která obce protíná,“ zdůvodnila Simona Nováková, jedna z organizátorek akce na podporu stavby obchvatu.