"Počty lidí se ale mění, někteří z nich pokračují dál do západní Evropy. O jejich dopravu se stará klatovská diakonie," upřesnil zdíkovský starosta. Dodal, že čtyři děti se začátkem tohoto týdne přihlásily do školy. "Vše je komplikované, protože ti lidé jsou většinou bez dokladů. Obec a hasiči pomáhají s vyřízením potřebných dokumentů k pobytu," dodal Roman Šebánek. Pomáhají i lidé ze Zdíkova a okolí, a to jak finančně, tak materiálně. Za vybrané peníze se pak nakupují hygienické potřeby nebo potraviny. "O víkendu jsme peníze použili na uhrazení nákladů pro podnikatele, kteří se o víkendu postarali o stravu pro uprchlíky," popsal.

Většina z lidí, kteří do Zdíkova přišli, chtějí také pracovat. Ve středu se chystají na setkání se zástupci města Vimperk. To se koná v městském kulturním středisku a měl by být přítomen zástupce úřadu práce. Starosta proto očekává, že se podaří obyvatele obce z Ukrajiny začlenit. Obec jako taková nemá kapacity, aby ubytovala další ukrajinské uprchlíky. "Pokud ale bude potřeba, jsme schopni připravit na přespání školní tělocvičnu," ujišťuje Roman Šebánek. Další možnosti ubytování podle jeho slov ale nabízí také exekutorský úřad a další lidé z obce a okolí.

Toulání malebnými vesničkami Prachaticka.
Sem se nedostanete každý den. Fotograf navštívil malebné vesničky na Prachaticku

Minimální počet uprchlíků z Ukrajiny se zatím ubytoval ve Volarech. Podle údajů ministerstva vnitra jsou tam pouze dva lidé. Starosta Vít Pavlík upřesnil, že i ve Volarech jsou schopni uprchlíky přijmout. Nemají ale žádné ubytovací kapacity. Na přechodnou dobu prý mohou Volarští poskytnout dvě tělocvičny.

Nejvíce možností pro ubytování uprchlíků mají podle dostupných informací Prachatice. Město okamžitě vyčlenilo deset bytů, kde je možné lidi ubytovat. "V žádném případě to ale není na úkor lidí, kteří si žádají o městský byt. Ty přidělujeme i nadále. Ukrajincům jsme dali k dispozici pouhý zlomek z bytů, které můžeme přidělit a přidělujeme běžným žadatelům," ujistil starosta Martin Malý. Jen v Prachaticích je zatím ubytováno zhruba dvě stě uprchlíků, v obvodu obce s rozšířenou působností přibližně 350 lidí. Martin Malý stejně jako celý krizový štáb vyčkávají na další pokyny od státu i Jihočeského kraje.

Město bude mít na konci března k dispozici zhruba dvě desítky lůžek v ubytovně v bývalých dolních kasárnech. Je  kompletně vybavená a připravená. "Zároveň vybavujeme bývalé školní třídy v budově Sovy, kde je možné nabídnout až čtyřicet lůžek. Zprovozňujeme také buňky v zahradě Kralovy vily, jejichž součástí jsou také sociální zařízení a je možné je využít i dlouhodobě," řekl Martin Malý s tím, že tam se mohlo ubytovat dvanáct lidí. Mezi další vytypované prostory patří objekt bývalé Dřípatky v Rumpálově ulici. Martin Malý zároveň ujišťuje, že uprchlíci chtějí co nejdříve do práce, aby mohli zajistit své rodiny. "Tento týden našli uplatnění v prachatické nemocnici. Úřad práce hlásí, že pracovních míst je dost," doplnil Martin Malý. Práci mohou nabídnout také městské společnosti Technické služby nebo Městské lesy.