„Město je rozděleno na čtyři úseky. O sídliště, tedy čtvrtý, pátý a šestý bytový okrsek se bude starat Jitka Pöschlová, o střed města se postará Jan Jedlička, třetí bytový okrsek, tedy od památníku v ulici SNP až do bývalých kasáren Jan Včelák,“ vyjmenoval ředitel technických služeb Rostislav Eichner.
Zbytek města pak zůstává samotným technickým službám. „Postarat se o zeleň v celém městě není v našich silách. Proto si bereme na pomoc odborníky,“ vysvětluje Rostislav Eichner. I tak technickým službám zůstává část města od Lázní sv. Markéty ke stadionu, přes ulici Slámova až na Skalku.
„Mimo pravidelného sečení se pak jedná i o vypletí záhonů dvakrát do roka. Případné zalévání květin pak máme na starost zase my. Když uhodí vlna veder, rozhodne radnice o tom, zda máme začít zalévat,“ popisuje ředitel.
Rozkvetlé Prachatice pak má na starosti tradičně firma ze Starých Prachatic. „Už jsme zadali první objednávky, letničky budou následovat,“ říká Stanislav Podlaha z odboru komunálních služeb a dopravy prachatické radnice. Ten zároveň dodává, že o zálivku květináčů a záhonků se pak po celé léto stará zmíněná firma.

Každý rok se radnice setkává s tím, že ze záhonů či květináčů některé vysazené rostliny zmizí. Své o tom vědí ale i obyvatelé, kteří se rozhodnou, že chtějí mít hezké okolí domu.
“Vloni jsem před dům volně postavila obrovskou nádobu plnou hlíny a osazenou letničkami. Ještě ráno před domem stála, odpoledne byla pryč. Musel ji někdo odvézt autem, byla těžká, daleko by ji nedonesl. Překvapuje mne ale, že si to někdo dovolí přes den. O tom, že mi ze záhonu pravidelně mizejí květiny, o tom ani není třeba mluvit. Když se jedná o pár kytek, je mi to jedno. Více mi vadí, když je vandalové otrhají a naházejí na chodník, to je mi až líto,“ říká jedna z obyvatelek města.