Doba, kdy se na jeden volný byt hlásilo až padesát zájemců, je podle starosty Netolic Oldřicha Petráška minulostí. Přesto město nemá bytů nadbytek.


„Jakmile se byt uvolní, vyhlásíme výběrové řízení. Na jeden volný byt se hlásí zhruba jeden uchazeč. Takže jej hned obsadíme. Každý z uchazečů odůvodní svoji žádost a tu pak posuzuje bytová komise. Obvykle se posuzuje sociální potřebnost," říká starosta.


Přesto je jeden byt, na který už delší dobu zájemce není. „Jedná se o byt v Petrově Dvoře. Má přes sto metrů čtverečních, a to už místní počítají, na kolik by je vyšlo měsíční nájemné," potvrzuje jednatel Technických služeb Netolice, které mají ve své správě jak bytové tak i nebytové prostory, Stanislav Machala.


I proto vedení města přemýšlelo, jak s bytem naložit. „Byla možnost, že bychom z něj udělali dva menší byty. Jenže to by byla investice řádově tři sta tisíc korun, kterou jsme neschválili. Nyní ale je jeden zájemce, který by tento byt chtěl s tím, že by zainvestoval do jeho opravy. Je třeba jej totiž zrekonstruovat. Zatím ale jednáme o tom, za jakých podmínek by rekonstrukce proběhla," vysvětlil starosta.


Zájemci o byt nyní mohou aktuálně získat byt přímo na náměstí o velikosti 2+1, který je určený pro rodinu s dětmi. „Každý byt si mohou dopředu prohlédnout. A využívají toho," poznamenal Stanislav Machala. Podle starosty by neměl být s obsazením bytu problém, protože se jedná o velikost 55,2 metru čtverečních. „Když jde o byty do šedesáti metrů čtverečních, tak o ty zájem je," dodal Stanislav Machala.


V majetku města zůstala zhruba čtyřicítka bytů, ostatní v minulosti již prodalo.


Zájemci, kteří si chtějí byt přímo koupit, zaplatí za byt o velikosti 3+1 dle internetových nabídek od 433 do 790 tisíc korun, za byt 1+1 pak například 570 tisíc korun. Obvykle se jedná o byty v panelových domech po rekonstrukci.