Podle jejích slov se pracovníci pošt dříve setkávali často jak z osobními, tak i z firemními zásilkami. „Dnes je naprostá většina zásilek právě firemního charakteru,“ upřesnila počty zásilek Marta Selicharová. Za posledních deset let se podle ní sice zájem o listovní zásilky neustále snižuje, nejedná se však o dramatický úbytek.

Stejně tak upozornila na fakt, že většinu poštovních známek z jednotlivých pobočkách pošty si odnesou filatelisté. „Je proto složité vyhodnotit, zda lidé posílající dopis preferují nákup poštovní známky, či platbu na poště. Na druhou stranu do listovních zásilek patří i korespondenční lístky, kterých se jen letos prodá přibližně dva miliony šest set tisíc kusů. Jen pro srovnání, může se to zdát jako vysoké číslo ale listovních zásilek je celkem ročně zhruba šest set milionů. Je patrné, že nejvíce jich tvoří právě firemní zásilky ale také bankovní výpisy,“ upřesnila Marta Selicharová.

Zájem o firemní zásilky se celoročně příliš nemění. Avšak o Vánocích a Velikonocích, kdy lidé posílají přání svým příbuzným, pravidelně podle Marty Selicharové přibývá zásilek soukromých zasilatelů.

Pracovníci České pošty se ale musejí připravit na výraznou změnu, která bude znamenat další pokles zájmu o listovní zásilky. „Od prvního listopadu totiž dojde k úplnému spuštění datových schránek,“ připomněla novinku. Systém se bude týkat organizací veřejné správy, firem a podnikatelů. Jeho cílem je především odbourání drahého a mnohdy i zdlouhavého papírování a v neposlední řadě také urychlení práce.

„Datové schránky jsou virtuální prostory, do kterých se bude doručovat elektronická pošta. To znamená, že například pro doporučený dopis nebude muset adresát s lístečkem na poštu, ale rovnou si jej přečte ve firmě na počítači. Očekáváme proto samozřejmě pokles listovních zásilek, dodala Marta Selicharová.

„Služeb pošty využívám skutečně jen velice zřídka. Je to podle mého názoru cenově i časově nevyhovující. V dnešní době je pro mě naopak mnohem pohodlnější a rychlejší poslat dopis přes e–mail. V neposlední řadě komunikuji s přáteli přes různé počítačové programy. Když někomu potřebuji rychle něco důležitého sdělit, je to pro mě většinou nejideálnější řešení,“ popsala způsob komunikace Veronika Bubeníková z Prachatic.