Ta vede ze Správy NP a CHKO Šumava (Správa) přes ministerstvo kultury k Národnímu památkovému ústavu (NPÚ).
Podle sdělení mluvčí ministryně kultury Markéty Ševčíkové trvá vážný zájem o zařazení zámku Vimperk do souboru hradů a zámků ve správě NPÚ. A potvrdilo to i tiskové oddělení ministerstva životního prostředí, jež, jakožto zřizovatel Správy, vydalo dokonce pokyn, aby Správa zahájila jednání s NPÚ o možném převodu dvou pracovních míst pracovníků muzea, které na zámku sídlí, a to včetně mzdových prostředků.


Schůzka s ředitelem NPÚ České Budějovice Pavlem Pavelcem se uskutečnila přesně před týdnem. Deníku to potvrdila náměstkyně ředitele Správy Zdenka Šartnerová s tím, že se jednalo o první schůzku a jednání budou pokračovat zhruba v polovině června. „Správa je připravena dvě pracovní místa převést, ale o převod mzdových prostředků ministerstvo financí nemůžeme žádat my, ale ministerstvo životního prostředí," zdůraznila Zdenka Šartnerová a dodala, že přestože jednání začala, oficiální žádost o převod národní kulturní památky zámek Vimperk ze strany NPÚ doposud neobdržela. Na Správu by měla dorazit zhruba do tří týdnů a mělo by se začít jednat už i o možném harmonogramu převzetí zámku.

Až to, jak se říká, bude černé na bílém, pak bude moci klidněji spát i ředitelka Muzea Vimperk Milena Smolová, které nejistota kolem osudu zámku a muzea, jež je jeho součástí, na klidu příliš nepřidala.


Sama ředitelka ale v případě převodu národní kulturní památky zámek Vimperk a potažmo i muzea na Národní památkový ústav (NPÚ) s většími komplikacemi s převzetím nevidí. Tedy alespoň pokud jde o sbírky, o něž muzeum pečuje. „Sbírkové předměty jsou v majetku českého státu a nepatří ani Správě parku, ani městu Vimperk, ale fakticky ministerstvu kultury," podotkla Milena Smolová. Sbírky by tak NPÚ přebíral prakticky od svého zřizovatele, jímž je právě ministerstvo kultury. K narušení letní turistické sezony, která pro vimperské muzeum začala prvního května, by tak ve větší míře dojít nemuselo, i kdyby faktické převzetí zámku započalo už v jejím průběhu.
Muzeum navíc od prvního června nabídne svým návštěvníkům kromě stálých expozic věnovaných historii města, knihtisku, sklářství, přírodě NP Šumava a dalších výstav i tak zvanou zámeckou prohlídkovou trasu. Na tu si musejí zájemci vyčlenit zhruba hodinu. Uvidí totiž Vlčkovu věž, sklepní prostory, věž s hodinovým strojem a  jak horní tak dolní část zámku s částmi renesančních stropů.