VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O exekuci se dozví člověk jako poslední, aby se nezbavil majetku

Prachatice – Proti rozhodnutí Okresního soudu v Prachaticích podal tento týden odvolání Stanislav Žák. Ten čelí exekuci na částku 18600 korun kvůli neuhrazeným fakturám v celkové výši 360 korun a 50 haléřů.

15.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Z archivu Deníku

Podle mluvčího okresního soudu Bohumila Veselého je nyní další rozhodnutí na Krajském soudu v Českých Budějovicích.

Svým způsobem mluvčí soudu potvrdil názor Stanislava Žáka, že v případě exekuce je soud částečně i v roli pošťáka. „Při nařízení exekuce soud obecně postupuje podle zákona č. 120/2001 Sb., tedy podle exekučního řádu. Vlastní průběh je takový, že oprávněný podá návrh na nařízení exekuce k exekutorovi, kterého hodlá pověřit provedením exekuce, a ten pak u okresního soudu požádá o provedení exekuce. Soud po doručení návrhu zjišťuje, zda jsou splněny rozhodné skutečnosti pro nařízení exekuce," shrnul mluvčí okresního soudu Bohumil Veselý a upozornil, že zjištění splnění rozhodných skutečností neznamená, že by soud v takovém případě zkoumal oprávněnost nároku, ale jedná se o kontrolu formální stránky podání, v případě exekučního titulu speciálně to, zda byl vydán orgánem, který k tomu měl pravomoc a zda je vykonatelný pro stránce formální a materiální.

„Pokud jsou tyto podmínky splněny, nařídí soud exekuci, vydá usnesení o nařízení exekuce a pověří jejím provedením exekutora, který u soudu žádost podal. Veškeré další kroky při provedení exekuce činí exekutor, který mimo jiné i doručuje účastníkům usnesení o nařízení exekuce tak, aby nebyl zmařen její účel," dodal Bohumil Veselý.
Ke skutečnosti, že nebyl Stanislav Žák o exekuci informován ze strany soudu již po vydání rozhodnutí, uvádí mluvčí soudu, že usnesení není zasíláno povinnému obecně proto, aby nebyl případně z jeho strany zmařen účel exekuce. „Kdyby bylo usnesení soudem zasláno současně exekutorovi, oprávněnému i povinnému, mohl by povinný například převést majetek na jinou osobu, zrušit bankovní účet a podobně," vysvětluje Bohumil Veselý. „Faktem je, že si povinní u nás stěžují, že nebyli o nařízené exekuci vyrozuměni soudem. Ale podle zákona je to věcí exekutora," dodal.

Ve chvíli, kdy exekutor dostane usnesení soudu, zjišťuje podle zákona majetkové poměry povinného a na základě výše dluhu zvažuje, jakým způsobem bude exekuci řešit a následně vydá exekuční příkaz, který zašle povinnému spolu s rozhodnutím okresního soudu. „V případě pana Žáka byl ze strany oprávněného předložen příkaz Českého telekomunikačního úřadu, který byl opatřen doložkou právní moci a vykonatelnosti. Tento exekuční titul byl okresním soudem posouzen jako správný podle Exekučního řádu," doplnil mluvčí s tím, že správnost vydaného exekučního titulu jiným orgánem než soudem soud v této fázi řízení samostatně nepřezkoumává.

S ohledem na to, že si Stanislav Žák podal odvolání do usnesení o nařízení exekuce, bude věc předložena k rozhodnutí Krajskému soudu v Českých Budějovicích. „Podstatou odvolání je tvrzení, že se exekuční titul nestal vykonavatelným a pravomocným. A to je ta skutečnost, kterou soud při nařízení exekuce nezjišťuje, neboť exekuční titul byl předložen s doložkou právní moci a vykonatelnosti," konstatoval Bohumil Veselý. Jestliže Krajský soud shledá, že skutečnosti uvedené v odvolání neodpovídají rozsahu odvolacího řízení a odvolání odmítne, pak by bylo jednáno o návrhu na zastavení exekuce, jak se současně povinný domáhá. „O tom by rozhodoval soudní exekutor, pokud by tomu nevyhověl soud. V každém případě v takové situaci by se šlo do podstaty správního řízení, byl by obstaráván správní spis a zjišťovalo by se, jak to vlastně bylo," uvedl Bohumil Veselý.

Rozsah exekuce stanovuje okresní soud pouze z hlediska výše toho, co má být exekucí vymoženo. V daném případě šlo o částku 360 korun 50 haléřů s úroky z prodlení a náklady z předchozího řízení ve výši 3320 korun a dále pro náklady exekuce, které budou v průběhu řízení stanoveny. A právě tyto náklady následně určuje v příkazu na provedení exekuce. „Nelze opomenout, že pokud oprávněného zastupuje právní zástupce, náklady se zvyšují. Ovšem ve vztahu k tomu, jaký majetek má být povinnému blokován, se musí vyjadřovat pouze exekutor, který si posoudí způsob provedení exekuce. Pokud by zjistil, že na účtu povinného je dostatečně vysoká částka, aby pokryla náklady na exekuci, pak je otázkou, zda bylo nutné povinnému dalším způsobem blokovat majetek. Je tu ovšem další zákonné hledisko, a to, že exekutor rozhodnutí soudu zasílá současně i příslušnému katastrálnímu úřadu, který na nemovitostech vyznačí tak zvanou plombu. V daném případě na základě příkazu soudního exekutora došlo i k vyznačení exekutorského zástavního práva. Tato oprávnění exekutor skutečně má," podotkl mluvčí soudu.

Velmi zjednodušeně řečeno je to tedy tak, že exekutor se obrátí na okresní soud s žádostí o nařízení exekuce bez toho, aby předem soudu stanovil, jakým způsobem a z jakých zdrojů povinného bude exekuci vymáhat. Teprve na základě rozhodnutí soudu exekutor činí další kroky, tedy blokaci na bankovním účtu, blokaci nemovitého majetku, srážky ze mzdy nebo z důchodu, případně zabavení movitého majetku a to na základě jeho samostatných vydaných exekučních příkazů.

K odblokování nemovitostí na katastrálním úřadu dojde teprve ve chvíli, kdy bude exekuce ukončena, tedy až když exekutor vymůže z povinného požadovanou částku. Stejně tak bude exekutor informovat všechny dotčené instituce o ukončení exekuce a následně dojde k odblokování majetku povinného. Což v případě Stanislava Žáka může trvat i několik měsíců.

Autor: Miroslav Fuchs

15.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 90 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská - brigáda. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontaktní osoba : paní Ing.Andrea Mládková, tel. 736 626 654, amladkova@hotel-rohanov.cz. Pracoviště: Kufi int, s.r.o. - hotel rohanov, 384 73 Stachy. Informace: Andrea Mládková, +420 736 626 654.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči tahačů řidič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 34. Poznámka: ŘP skup.B-řízení dodávky,C,E, profesní průkaz, kartu řidiče, nutno doložit výpis z trestního rejstříku a z bodového systému, Kontakt: tel.: 731123112, e-mail. personalni@sindelar-spedition.cz. Pracoviště: Šindelář spedition s.r.o. - netolice, Vodňanská, č.p. 533, 384 11 Netolice. Informace: Jitka Voráčková, +420 731 123 132.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva Dělník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Kontaktní osoba-Ing.Vladimír Vlk,tel. 607 867 131, e-mail vladimir@dpvlk.cz, Práce vyžaduje fyzickou zdatnost. Pracoviště: Dřevo - palety - vlk s. r o., 383 01 Prachatice. Informace: Vladimír Vlk, +420 607 867 131.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 23 000 Kč

Pracovníci vězeňské služby Strážný - Vězeňská služba ČR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služební poměr podle zákona 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. , Požadujeme:, - zdravotní, psychické a fyzické předpoklady, odolnost vůči stresu, komunikativnost, bezúhonnost, čistý trestní rejstřík , Pracovní náplň: , - výkon strážní služby u Okresního soudu Prachatice. Kontrola osob vstupujících do objektu, administrativní činnosti, organizace provozu., Kontakt:, - Mgr. Petr Brož, tel.: 386 706 230, 386 706 231,, e-mail: pbroz@vez.cbu.justice.cz nebo vgabrielova@vez.cbu.justice.cz, Způsob prvního kontaktu zájemce o volné pracovní místo se zaměstnavatelem- telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - prachatice, Pivovarská, č.p. 3, 383 01 Prachatice. Informace: Petr Brož, +420 386 706 230-1.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Ilustrační foto.

Cyklista zraněním podlehl

Fréza už je v Chrobolech

Chroboly – Už dnes (20.7.) se přesunula technika z úseku vozovky z Příslopu do Záhoří přímo do Chrobol. Potvrdil to Martin Grožaj z prachatické Správy a údržby silnic.

Kabelkový veletrh letos již popáté

Tisíce a tisíce kabelek a dětských knih. Stovky kousků bižuterie, šátků a kravat. To vše prošlo čtyřmi ročníky Kabelkového veletrhu pořádaného regionálním Deníkem v českobudějovickém IGY Centru.

Centrum Suchdolu zdobí medonosné květiny

Suchdol nad Lužnicí – Po dokončení kompletní stavební rekonstrukce náměstí bylo potřeba vrátit do středu města zeleň.

Doklady nyní policisté zvětší třicetkrát

České Budějovice – Až třicetkrát si můžou policisté z jihočeské cizinecké policie zvětšit doklad, když potřebují zkontrolovat jeho platnost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT