Českobudějovické adventní městečko jako ostatní vánoční trhy ukončilo svůj provoz v pátek 26. listopadu v 18 h kvůli nařízení vlády a epidemiologické situaci. Přejmenovávat ho na zimní farmářské trhy po vzoru jiných měst podle Lenky Střítecké, jednatelky firmy Art4Promotion, která trhy realizuje, nejde a nikam by to nevedlo. "Navíc by o tom muselo rozhodnout město," poukazuje na fakt, že to není v její kompetenci.

V pátek plné budějovické adventní městečko je téměř liduprázdné
Z firmy nám zbyly jen trosky, trhy přejmenovávat nemůžeme, říká organizátorka

Bruslení začne podle Lenky Střítecké ve středu 1. prosince od 15 h. Druhý den se k bruslení přidá také vánoční vyhlídkové kolo, kolotoč, vyhlídková věž a altán u kluziště, kde bude k dispozici občerstvení. „Už se nejedná o vánoční trhy, ale o stánek u venkovního sportoviště,“ vysvětluje Lenka Střítecká. Zda nechat ještě něco otevřené, se podle jednatelky ještě řeší. Všechno bude vánočně nasvícené a bude hrát reprodukovaná hudba. „Přichystali jsem variantu, kde bude zachována vánoční atmosféra,“ říká.

Na ledové ploše bude kontrolován počet bruslařů, kapacita kluziště je sto lidí. „Prosíme lidi, aby v šatně dodržovali metr a půl dlouhé rozestupy, pokud nejsou z jedné domácnosti, a aby používali dezinfekci. V případě, že rozestupy nepůjdou udržet na ledě, je třeba mít ochranu úst a nosu. Respirátor je vhodný také pro lidi, kteří se cítí ohrožení nebo patří do ohrožené skupiny,“ nabádá návštěvníky.

Lenka Střítecká je ráda, že město povolilo provoz kluziště a jeho okolí. „Z hygienického hlediska to ale není problém,“ ví.

Že se muselo adventní městečko zavřít, považuje Lenka Střítecká za diskriminaci a nespravedlnost. „Se zákazem trhů jsme se dostali do vysokých ztrát a přišli o velký zdroj příjmů,“ vysvětluje. Obchodní centra teď stánkařům nabízí, aby své zboží prodali uvnitř. „To postrádá zdravý rozum,“ poukazuje na fakt, že prodej není možný venku, ale uvnitř ano.

Postavit celé adventní městečko trvalo tři týdny a dodavatelé bouracích prací jsou domluveni na leden. Možná tedy na náměstí zůstanou ostatní stánky zavřené do 6. ledna.