Po více než šesti letech čekání se přece jen letos pustí město do rekonstrukce ulic Tovární a Budějovická.
Bude to ale trochu jinak, než ještě začátkem letošního roku zastupitelé města doufali. Jak totiž informovala zastupitele starostka Volar Martina Pospíšilová při jejich úterním jednání, s žádostí o dotační podporu z Regionálního operačního programu město neuspělo a rekonstrukci tak v plné míře bude hradit z vlastního rozpočtu.
Zastupitelé zahrnuli rekonstrukci obou ulic v polovině prosince loňského roku do rozpočtu při jeho projednávání vzhledem k podání žádosti o dotaci. „Projekt byl schválen k realizaci s podmínkou, že bude spolufinancován z ROPu. Žádost byla zpracována, předložena a postupně posuzována. Mezi tím byl na základě výběrového řízení vybrán i dodavatel stavby. Stala se jím firma Strabag s nejnižší nabídkou 7,668 milionu korun včetně DPH. Cena podle projektu přitom činí 14,359 milionu korun. Nicméně město obdrželo od ROPu vyřazení žádosti o podporu," shrnula starostka.
Mezi důvody bylo mimo jinými i to, že byl vyžadován souhlas se stavbou na dotčené pozemky železnic a především rozporoval zahájenou exekuci vydanou na Ředitelství silnic a dálnic. Město Volary se totiž rekonstrukcí části Budějovické a Tovární ulice napojuje na část Budějovické ulice, která je silnicí první třídy.
Zastupitelé Volar tedy stáli před rozhodnutím, zda se smířit se zamítavým rozhodnutím jejich žádosti o dotaci a akci opět odložit, nebo přesto všechno rekonstrukci provést z vlastních prostředků. „Ty máme v rozpočtu pro letošní rok. Navíc se podařilo výběrovým řízením snížit cenu prací na téměř polovinu rozpočtovaných nákladů. Peníze tedy v rozpočtu máme, nebyli bychom nuceni rekonstrukci financovat prostřednictvím úvěru a je třeba mít na paměti i to, že jsme o dotaci žádali již počtvrté a nikdy se nám nepodařilo ji získat," obrátila se na zastupitele Martina Pospíšilová.
Město se podle vyjádření Jana Zámečníka z odboru investic a majetku MěÚ Volary snažilo rozhodnutí poskytovatele dotace zvrátit podáním vysvětlení, nicméně vysvětlení ROP nepřijal. „Proto za náš odbor doporučujeme rekonstrukci provést z prostředků v rozpočtu města," doplnil Jan Zámečník.
K variantě pustit se do dlouhodobě odkládané rekonstrukce se přiklonil i zastupitel Martin Janda. „Ovšem za předpokladu, že vysoutěžená cena bude konečná. Abychom pak nezjistili, že vznikají další vícenáklady v řádu milionů korun. Pokud toto bude firma garantovat, šel bych do toho hned," podotkl Martin Janda.
S podobnými garancemi se podle Jana Zámečníka ale počítat nedá. „Může se stát, že vícepráce vzniknou, ale pak je třeba říct, že ty by mohly být i v případě jakéhokoliv dodavatele. Pokud se něco vyskytne a bude se jednat o objektivní důvody, budeme to muset uhradit," vysvětlil Jan Zámečník s tím, že z hodnocení nabídek vyplývá, že úspory v nabídnuté ceně jsou především v montážních pracích a vlastních dodávacích službách. „Pokud se jednalo o kanalizace, nebo plynovod, tam byly ceny vcelku srovnatelné," dodal.