Podle posledního týden starého sčítání příspěvků, které obdrželo město Vimperk na svůj účet, činí dosud vybraná částka něco málo přes 363 tisíce korun.
V sumáři chybí peníze, které mohou ukrývat kasičky. Ty se podle slov místostarostky Jaroslavy Martanové aktuálně nekontrolovaly. „Mohou v nich být další příspěvky od lidí, kteří přišli na zahájení oslav výročí města, ale to v tuto chvíli nevíme," dodala místostarostka.
Dosud vybrané prostředky obohatila také částka pěti tisíc EUR. Tu do Vimperku přivezli zástupci vimperských rodáků žijících v sousedním Bavorsku. „Jedná se o příspěvek, který ze svých prostředků uvolnil spolek Heimatssammlung Stadt Winterberg. Podle informací, které máme od zástupců spolku Wilfrida Stadlbauera a Franze Schrenka, by měli do Vimperku přijet opět sedmého září s penězi, které vybrali přímo mezi sebou vimperští rodáci," doplnila Jaroslava Martanová.
Drtivou část sbírky plní dosud především Vimperáci a tamní firmy. Samo město zatím zůstává stranou, ale jeho příspěvek se dá předpokládat. Podle odhadovaných nákladů na vlastní odlití a instalaci zvonu do zvonice už zbývá vybrat zhruba 140 tisíc korun. Konečný termín pro uzavření sbírky zatím není. „Pořízení zvonu se vším všudy by mělo stát od čtyř set padesáti tisíc do půl milionu korun. Do toho bychom se měli vejít. Sice už nyní je jasné, že do hlavních městských slavností v srpnu zvon nebude, ale rádi bychom, kdyby byl ve zvonici do konce tohoto roku, ale uvidíme, jestli se to podaří, nebo ne," shrnula místostarostka Martanová.
Rozhodnuto není ještě o jménu, které ponese nový zvon ve vimperské zvonici. Nicméně už nyní lidé v internetovém hlasování na webových stránkách města preferují dvě jména. „Ankety pro hlasování o jménu pro nový zvon uzavřeme na konci června. V tuto chvíli lidé nejvíce hlasů dali pro jména Inocenc a Purkart," uzavřela Jaroslava Martanová. Jen na městském webu hlasovalo zatím 442 lidí, pro jméno Inocenc hlasovalo 67 procent, pro Purkarta necelých dvacet procent, Smíření 10 procent a Jubilejní zhruba 3 procenta hlasujících.