Deset dní po svém jmenování ředitelem Správy NP a CHKO Šumava (Správa) začal Jiří Mánek s personálními změnami. Jak avizoval ještě před nástupem do funkce, změny se dotkly jeho nejbližších spolupracovníků.

Při sestavení nového týmu nejbližších spolupracovníků se podle svých slov Jiří Mánek zaměřil především na jejich odbornost a svou roli sehrála také vzájemná důvěra. „Pro mne je důležité, aby náměstci byli ve svých agendách většími odborníky, než jsem já sám. Chci v nich mít odbornou oporu. Věřím, že má volba je nejlepší možná," okomentoval nová jména ve vedení parku Jiří Mánek.

Jako jediná skončila ve funkci na základě odvolání Zdeňka Šartnerová, která před jmenováním Mánkova předchůdce Jana Stráského po odchodu Františka Krejčího dočasně Správu řídila. „S tím musí člověk na takové pozici počítat. Byla to pro mne obrovská zkušenost a rozhodně toho nelituji," uvedla pro Deník Zdeňka Šartnerová.

Jejím nástupcem, který bude mít ve vedení Správy na starost agendu vnitřní správy, tedy chod organizace a ekonomiku, je bývalý tajemník a ekonom města Železná Ruda Jiří Kvapil. Je to vlastně jediný člověk, který do nového týmu Jiřího Mánka přichází, tak říkajíc, zvenčí. „Pro ředitele, který chce spolupracovat s obcemi, je důležité znát jejich problematiku a jejich potřeby i ekonomické problémy, to Jiří Kvapil výborně splňuje," uvádí Jiří Mánek.

Mezi nově jmenovanými náměstky je jméno Tomáše Faita. Právě o jeho působení po svém boku Jiří Mánek usiloval a jako jediného jej také zmínil při svém jmenování. Tomáš Fait, coby dřívější náměstek pro lesní ekosystémy, přebírá odbor vnějších vztahů a bude řídit Informační a strážní službu a postará se o propagaci a marketing správy parku. V plánu má kromě zviditelnění národního parku rozšíření nabídky informačních středisek parku, vylepšení infrastruktury pro turistiku i poznávání přírody a programů pro veřejnost.

Ekosystémy národního parku bude mít ve své agendě Jan Kozel, státní správu Václav Braun a ochranu přírody a krajiny Miroslav Böhm. Všichni tři již na Správě působí od doby, kdy ji řídil Alois Pavlíčko. Zatímco Václav Braun a Miroslav Böhm setrvali ve svých funkcích ve vedení Správy i po odchodu Jana Stráského, Jan Kozel doteď působil v různých funkcích. Nejdéle byl na Územním pracovišti v Českých Žlebech v pozici zástupce vedoucího. Také pracoval ve vedení správy parku, kde již jednou řídil celý lesnický provoz Národního parku Šumava.