„O každý nabízený byt je zájem a sejdou se v průměru tři až čtyři žádosti podle toho, v jaké je byt lokalitě,“ uvedla nedávno před novináři vedoucí odboru komunálních služeb a dopravy Městského úřadu v Prachaticích Ivana Jeřábková.

Radnice podle nového modelu, kde zájemce nabízí cenu nájemného a svou žádost odevzdává v zalepené obálce, vybírala nájemníky teprve dvakrát.

Podle Jeřábkové ale nejde jen o to, jakou jednotliví zájemci nabídnou cenu za nájemné, ale radnice posuzuje další kritéria. „Hodnotíme počet osob, jež chtějí byt užívat, sociální postavení a další,“ upřesnila s tím, že byt proto nemusí získat zájemce s nejvyšší cenovou nabídkou.

Podle slov starosty Jana Bauera je městský byt řešením pro lidi, kteří nemají na koupi vlastní nemovitosti, ale radnice výběrovými řízeními rozhodně neřeší sociální bydlení. „Stejně tak byty postavené s využitím státních dotací. U nich nemusí žadatelé podávat nabídku, ale i tak je systém podávání žádostí zachován,“ řekl.

Někteří žadatelé se ale vyřadí z výběrového řízení sami, třeba jen špatně vyplněnou žádostí. Je totiž potřeba, aby dotyčný ve chvíli, kdy chce získat městský byt, měl čisté konto.

„Přesněji, neměl dluhy vůči městu. Mnohdy se stane, že si zájemce nezjistí potřebné údaje a pak je vyřazen rovnou,“ doplnila Jeřábková. Tiskopis, kterým se mohou lidé hlásit do řízení, je na radnici k dispozici a rovnou žadatele navede k datům, která si má zjistit, než žádost podá. Případní zájemci o městské bydlení získají veškeré podrobnosti na městské správě domů a bytů.