Drezína tak z českého území přejela do Bavorska, kde nejstarší člen spolku pronesl několik vět o lokálce, dal návěstidla do polohy „Stůj“, hned potom zmizely i vlajky – Česka a Evropské unie. Do jara tak nebude železnice v Novém Údolí pojízdná.

Každoroční slavnost doprovázela první ukázka 3D modelu Nového Údolí. „Slíbili jsme, že model osady bude do konce letošního roku hotový, což se nám povedlo. I když potřebuje ještě mírné úpravy,“ upřesnil předseda spolku Pošumavská jižní dráha Nové Údolí – Haidmühle Pavel Kosmata. Model byl ale vystaven pouze výjimečně v den státního svátku a až do června příštího roku bude uložen na suchém a bezpečném místě. „V červnu příští rok ho pak ale umístíme sem do muzea a za dobrovolné vstupné si ho bude moci prohlédnout každý z návštěvníků,“ dodal Kosmata s tím, že právě příští rok bude rokem, kdy železniční trať oslaví sté narozeniny.

Model Nového Údolí z třicátých let minulého století vyráběl spolek za pomoci profesionálního modeláře Petra Brabce zhruba rok a vyšel je na přibližně sto tisíc korun. „Část peněz jsme získali z grantu od ministerstva kultury,“ upřesnil financování s tím, že zbylé peníze pak museli investovat členové spolku z vlastních zdrojů.

V letech, které model mapuje, tam totiž bylo zhruba čtyřicet čísel popisných, většinu zbytků objektů členové spolku objevili a zmapovali. „Nezůstalo z nich nic, jen jedna stodola a někde možná i základy,“ řekl Pavel Kosmata. Dvacet členů spolku vycházelo z plánů, historických map a následně se muselo i do vzduchu pořídit letecké snímky. Přes zimu v něm ještě prý přibude rybníček, který se objevil ze starých map teprve nedávno. „Ještě model zaktualizujeme a do muzea k němu přidáme fotografie a další dokumenty,“ uzavřel Kosmata.