Zhruba jedenáct milionů korun vynaložilo zbytečně a neúčelně bývalé vedení Správy NP a CHKO Šumavy. A z důvodu nevýhodných pronájmů prý Správa ročně přichází o přibližně 
1,2 milionu korun.


S těmito závěry seznámil včera novináře Pavel Hubený, pověřený vedením Správy. „Uložil jsem provést audity 
a inventury ke zjištění aktuálního stavu organizace, neboť při přebírání funkce mi nebyly předloženy protokoly o předání předchozím vedením," zdůvodnil Pavel Hubený zadání auditu hospodaření Správy za období, kdy parku šéfoval Jiří Mánek.


Současné vedení parku upozornilo, že nejproblematičtější se z hlediska financí jeví investice a následný pronájem do restaurace na hájence na Březníku, pronájem dřevoskladu v Nové Peci nebo projekt záchrany chladnokrevných koní na Šumavě.


Z pohledu dodržování zákona se pak Pavel Hubený zmínil o ve své podstatě dobrých záměrech na fotopointy nebo vyhlídky a rozhledny, které ovšem podle názoru současného vedení byly postaveny v rozporu se stavebním zákonem.


S názorem současného vedení rozhodně nesouhlasí bývalý ředitel Správy. „To není 
o hospodaření, ale o jednotlivých kauzách vytržených navíc z kontextu. Cílem je diskreditovat mou osobu před senátními volbami," ohradil se Jiří Mánek.

Zatímco inventury majetku Správy parku a dřeva nepřinesly žádné zásadní pochybení, audity, které zadal po svém pověření řídit Správu Pavel Hubený, už k bývalému vedení a zejména předchozímu řediteli Správy Jiřímu Mánkovi tak příznivé nejsou.


Současné vedení Správy totiž na základě výsledků auditů prohlašuje, že Správa za vedení Jiřího Mánka vynaložila zbytečně a neúčelně zhruba 11 milionů korun a o dalších zhruba 1,2 milionu přichází ročně vlivem nevýhodných pronájmů. To se podle Pavla Hubeného a jeho ekonomického náměstka Martina Roučky týká především hájenky na Březníku, dřevoskladu v Nové Peci a také garáže v Kyselově.


Dalším problematickým bodem byla i zakázka na upgrade účetního systému se systémem LESIS požadovaný ministerstvem životního prostředí. Podle současného vedení vyšel upgrade systému dráž a navíc ho doteď není možné zcela využít.


Zřejmě nejostřeji se nové vedení parku vymezilo vůči projektu Park Restaurantu na hájence na Březníku. Právě tento projekt mělo nechat prověřit již v dubnu ministerstvo životního prostředí. Audit ukázal, že v současnosti má pronajatu hájenku servisní organizace obce Modrava za osm tisíc korun měsíčně. „Výše nájmu, která by pokryla investované náklady zhruba pět a půl milionu korun, by ale měla být přibližně čtyřicet jeden tisíc korun," uvedl náměstek Martin Roučka s tím, že zařízení generuje roční ztrátu zhruba 400 tisíc korun ročně.


Proti výsledkům auditů se ohradil bývalý ředitel Správy Jiří Mánek, který prezentování údajných kauz považuje za účelově vytvořené před jeho kandidaturou do Senátu ČR. „Když jsem v polovině roku 2012 přebíral Správu, bylo na jejích účtech zoufalých 11 milionů korun a po necelých dvou letech našeho působení jsme Správu předávali se 180 miliony korun na účtech. Hospodářský výsledek při našem nástupu byl minus 35 milionů korun, při našem odchodu to bylo plus 40 milionů korun. V posledních dvou měsících loňského roku jsme dokonce našemu zřizovateli vraceli 19 milionů korun z příspěvku na činnost pro jinou resortní organizaci, která měla problémy," dodal Mánek.