Pro letošní období Vánoc se mohou Vimperští i návštěvníci města těšit na klasickou vánoční výzdobu s jedním rozdílem. Ten se podle Zdeňka Kuncla z odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Vimperk bude týkat nasvícení stromu před budovou gymnázia.


Původní světla z klasických žárovek totiž nahradí nové led řetězy. „Jakmile přestala svítit jedna ze žárovek, zhasly všechny a přes víkend tak strom býval neosvícený," vysvětlil Zdeněk Kuncl. Letos by měla být situace lepší, protože strom před gymnáziem bude svítit podobně, jako vánoční strom na náměstí Svornosti, když o náklady na provoz a pořízení nového osvětlení se s městem podělila i škola. Celkem odbor kultury investoval letos především do oprav a částečného obnovení výzdoby částku padesát tisíc korun. „Pořídili jsme nově jen řetěz na strom před gymnáziem a pak několik světelných převěsů na stromy na náměstí," doplnil Zdeněk Kuncl.


V příštích třech letech by ale mohla vánoční výzdoba ve městě doznat podstatných změn, a to jak co do pořízení nové, tak co do rozšíření i do ostatních míst. „Částku zatím nemohu přesně určit, ale chtěli bychom do rozpočtu navrhnout pro roky 2015 až 2018 podstatně více peněz na pořízení nové vánoční výzdoby," vysvětlil Zdeněk Kuncl. Spolu s Rostislavem Váchou, který se ve Vimperku o vánoční výzdobu stará, totiž chtějí navrhnout nový koncept slavnostního osvětlení ulic.


Zásadní změna by tak měla potkat především ulici 1. máje. Ta je totiž hlavní příjezdovou komunikací do centra města a je tedy prioritou. „Naše představa je, že bychom jednak vánoční výzdobu rozšířili na celou ulici až ke křižovatce se Sušickou ulicí, protože zatím končí u budovy Správy Národního parku Šumava. Současně s tím bychom výzdobu, kterou nyní využíváme po křižovatku s ulicí Hřbitovní, použili na výzdobu části ulice Sušická zhruba po sportovní areál směrem na Zdíkov," naznačil zvažované změny Zdeněk Kuncl s tím, že vše bude záležet na možnostech rozpočtu.


Ve výhledu má i změnu, která by se týkala další ulice Sadová. Tamní výzdobu by nahradila také nová a tu současnou by pak město využilo pro výzdobu ulice kolem hotelu Vltava, kde dosud žádná není. „Máme rozhodně zájem na rozšíření a obnovení vánoční výzdoby, která je někde osm až deset let stará. Sice ještě není k likvidaci, ale určitě se po repasování dá využít na jiných místech," doplnil Zdeněk Kuncl. V příštích třech letech, pokud se změny prosadí do jednotlivých rozpočtů, by se měla obnova vánoční výzdoby týkat také ulice Kaplířova, doplnění ozdobných prvků pro vánoční strom na náměstí a nového světelného řetězu na budově radnice.


Ve výhledu pro další období by pak mohlo být speciální osvětlení pro uvažované dva kruhové objezdy na příjezdu do Vimperku u Lidlu a na Fišerce.