Z parkové úpravy by se měl na jaře příštího roku stát sad, podobný těm, které znají senioři ze svých domovů.


Vedení domova pro seniory Mistra Křišťana totiž usoudilo, že stávající podoba je sice hezká, ale nenabízí seniorům příliš možností trávení volného času. Nejsou tu stinná zákoutí, kde by našli soukromí, není tu možnost ochutnat sezonní plody.


„Už máme hotové cestičky, nyní čekáme na nabídky ve výběrovém řízení na firmu, která osadí zahradu. Část stihneme ještě na podzim, část si necháme na jaro. Na jaře například osadíme mobiliář, nebude chybět ani ratanová houpačka," popsala ředitelka domova Hana Vojtová.


V suterénu domova už jsou umístěny dvě ze čtyř dřevěných soch, které zkrášlí v budoucnu zahradu. Každá ze čtyř soch bude symbolizovat jedno z ročních období. To je právě i tématické zaměření celé zahrady, kdy bude rozdělena do čtyř částí.


„V suterénu už máme sochu svatého Floriána a sochu Naděje, která symbolizuje zimu. Do poloviny října navíc budou dokončeny sochy svaté Markéty a archanděla Rafaela," poznamenala ředitelka.


Celý projekt, který nezahrnuje pouze venkovní zahradu, ale byla při něm vybudována i zimní zahrada na terase domova a další dílčí interiérové úpravy a vzdělávání zaměstnanců, je ve výši šesti milionů korun a je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj.


Pracemi v zahradě, které probíhají i v tuto dobu, jsou klienti částečně omezení při pohybu po ní. „Snažíme se ale omezení minimalizovat," vysvětlila Hana Vojtová.


Cílem domova je mimo jiné i to, aby zahradu více zpřístupnila veřejnosti a dětem. Právě pro děti je připravené lákadlo v podobě malých figurek zahradníka a zahradnice, kteří se budou přemisťovat různě po zahradě. „Chceme tím přilákat děti, nikdy nebudou vědět, kde právě zahradníci jsou," říká s úsměvem ředitelka.


Jak uvedla sociální pracovnice domova Ivana Bílková, senioři se mohou těšit na plody, které si sami vypěstují. „Na zahradě budou moci vidět bylinky, známé květiny, zkrátka to, na co byli zvyklí z domova," dodala.