Co říkáte volebnímu výsledku - zisku dvou mandátů?
Od samotného začátku kampaně, už 11. dubna, když jsme začínali celostátní kampaň, jsme řekli, že náš cíl je získat dva mandáty. Za poslední tři měsíce udělal celý štáb v kampani obrovský kus práce. A jsme opravdu moc rádi, že se nám povedlo dva mandáty získat.

Profesně se věnujete migrační politice a vzdělávání. Kde nyní pracujete?
Mám vystudovanou migrační sociologii a sociální politiku v Rakousku a Finsku. Jsem absolventkou univerzity Johannese Keplera v Linci a Tamperské univerzity. Ještě na studiích mě oslovil kraj Horní Rakousy s nabídkou, abych pro něj začala pracovat. Od roku 2015 jsem pracovala v azylových centrech a teď také pracuji pro Horní Rakousy v rekvalifikačních kurzech. Tam jsou z velké části také migranti, protože jsou dlouhodobě nezaměstnaní. Mají v Rakousku legální pobyt, ale nemají stálé zaměstnání.

Krajský sokolský slet v Č. Budějovicích. Věrná garda. Zprava Stanislav Trčka, Alena Soldátová, František Reindl, Zuzana Sekalová, Věra Beránková.
Nejstarší a nejmladší cvičence dělilo na sletu přes devadesát let

Vaše dva tituly MSSc. jsou v České republice trochu neobvyklé, co vlastně znamenají?
Je to obdoba českého magisterského titulu z vysoké školy. Získala jsem je v Rakousku a ve Finsku, znamená to magistr sociálních věd.

Jste nově zvolenou europoslankyní, co vaše práce pro Horní Rakousy?
Tenhle týden budeme hledat řešení.

ZOO Dvorec otevřela nový pavilon, zabydlují se v něm krokodýli.
Krokodýli ve Dvorci dostali nový domov, vlastní pavilon mají jako jediní v zemi

Předpokládám, že byste se chtěla v nové pozici opět věnovat migrační politice…
V každém případě ano. Ukázalo se, že rozhodnutí od bruselského stolu v praxi úplně nefungují. To byl také motiv mojí kandidatury, abych mohla změnit tyhle věci. Těch problémů je tam více. Například migrační pakt neřeší boj proti organizovanému zločinu, proti pašerákům lidí. My jsme si prošli v Itálii i trasu, kudy pašeráci převádějí. To se musí řešit okamžitě, z 80 % přicházejí nelegální migranti do Evropy přes převaděče. Migrační pakt také neřeší návratovou politiku.

Co vás nyní čeká ohledně Evropského parlamentu? Už víte, kdy tam pojedete?
Už dnes budeme mít několik schůzek, abychom si stanovili, do jaké frakce bychom chtěli vstoupit. Jaký budeme mít mandát, abychom tam mohli vyjednávat. Musíme si sedět programově, hledat programovou shodu. A aby nás ta frakce chtěla. Je otázka, zda nevzniknou nějaké nové frakce. Tento týden bychom měli do parlamentu odletět.

Nikola Bartůšek se narodila v Českých Budějovicích a vyrůstala v Nikola Bartůšek, rodačka z Českých Budějovic, se označuje za migrační socioložku. Hovoří pěti jazyky, je absolventkou rakouské univerzity Johannese Keplera v Linci a finské Tamperské univerzity.Nikola Bartůšek, rodačka z Českých Budějovic, se označuje za migrační socioložku. Hovoří pěti jazyky, je absolventkou rakouské univerzity Johannese Keplera v Linci a finské Tamperské univerzity.Zdroj: Se svolením Nikoly Bartůšekmezinárodním prostředí, dnes aktivně hovoří pěti jazyky. Je migrační socioložkou s bohatými praktickými zkušenostmi z oblasti nelegální migrace a azylové politiky. Je jí 39 let, je vdaná a má jedno dítě.
Je absolventkou rakouské univerzity Johannese Keplera v Linci a finské Tamperské univerzity. Po studiích v Rakousku a Finsku se zaměřila na analýzu a řešení problémů spojených s migrací, což jí umožnilo působit jako odbornice v této oblasti v Rakousku během vrcholné migrační krize v roce 2015. Její práce jako migrační socioložky zahrnuje spolupráci s cizineckou policií na deportech do země původu pro lidi, kteří nemají nárok žádat o azyl v EU, přestože se do střední Evropy dostali přes často osm zemí schengenského prostoru. Nikola Bartůšek vnímá pašeráctví a převaděčství jako organizovaný zločin, který se musí vyřešit na celoevropské úrovni.
Zájem o politiku a odborné znalosti ji přivedly ke vstupu hnutí Přísaha, ve kterém se stala předsedkyní krajské organizace v Jihočeském kraji.
Následně prošla celostátními primárními volbami a s tímto mandátem kandiduje do Evropského parlamentu s prioritou zajištění bezpečnosti a ochrany vnějších hranic EU.
Nikola Bartůšek dlouhodobě klade důraz na nutnost obrany suverenity členských států a vystupuje proti opatřením, která by mohla znevýhodňovat české občany a firmy v mezinárodním měřítku. Je zastáncem návratu Evropské unie ke kořenům s důrazem na ochranu národní politiky a suverenity. Její angažmá v evropské politice přinese zlepšení situace v oblasti migrace, bezpečnosti a ekonomické stability.
Jako matka a profesionálka, která má jak akademické vzdělání, tak nepopiratelnou dlouhodobou zkušenost z první linie, reprezentuje silný hlas v politice s cílem přinést změny, které budou hájit zájmy českých občanů. Své poslání v evropské politice vnímá jako příležitost k pozitivním změnám, které zajistí lepší budoucnost pro Českou republiku. 
Zdroj: Profil na webu kandidátky do Evropského parlamentu