Podíl nezaměstnaných v jednotlivých okrese Jihočeského kraje k 31. březnu 2024:

České Budějovice 2,8 %
Český Krumlov 4,7 %
Jindřichův Hradec 3,2 %
Prachatice 2,9 %
Písek 3,1 %
Strakonice 3,6 %
Tábor 3,5 %

Za poslední měsíc bylo na Prachaticku 1087 uchazečů o zaměstnání evidovaných na Úřadu práce. Na druhou stranu na Prachaticku firmy nabízí 1446 pracovních míst. K poslednímu březnu meziročně vzrostl počet evidovaných volných pracovních míst. Celkem bylo v Jihočeském kraji evidováno 13 732 hlášených volných pracovních míst, na jedno takové pracovní místo tak připadalo 1,1 uchazeče. Z pohledu dosaženého vzdělání tvořili na jihu Čech nejpočetnější skupinu uchazeči o zaměstnání se středoškolským vzděláním bez maturity, jejich podíl je bezmála čtyřicet procent.

Situace na trhu odpovídá aktuálnímu ročnímu období a již začínají být vidět vlivy sezonních prací. Lze tak očekávat, že i v dalších měsících by mohlo dojít v Jihočeském kraji k dalšímu poklesu nezaměstnanosti. „S příchodem nezvykle teplého počasí se začal postupně zvyšovat zájem o sezonní práce v oblasti stavebnictví a zemědělství, ale také v oblasti služeb,“ uvedl Ivan Loukota, ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Českých Budějovicích. Co se týká pozic poptávaných na trhu práce, tak v březnu podle něj Úřad práce zaznamenal největší zájem o řidiče aut převážně pro dálkovou nákladní doprava a pracovníky v kvalifikovaných i nekvalifikovaných strojírenských profesích. Poptávka po sezonních profesích ve sledovaném měsíci byla stále na nízké úrovni. „Zaměstnavatelé stále více požadují u svých zaměstnanců znalosti z oblasti IT a digitálních dovedností, ředitel jihočeského ÚP Ivan Loukota proto všem doporučuje, aby se průběžně vzdělávali. „Pomoc může web www.jsemvkurzu.cz, kde jsou potřebné kurzy k dispozici a lidé na ně mohou získat příspěvek až 50 000 korun,“ dodal.

Úřad práce v Prachaticích. Ilustrační foto.
Nezaměstnanost na jihu Čech se v únoru nezměnila, Prachatice hlásí 3,2 %

V březnu se snížil také počet uchazečů o práci z řad občanů Ukrajiny. Ke konci měsíce března evidovaly kontaktní pracoviště ÚP ČR v Jihočeském kraji celkem 573 uchazečů z Ukrajiny. Ke konci února jich bylo evidováno 609.