Jihočeský kraj se letos v únoru v rámci všech 14 krajů České republiky řadí mezi osm krajů s nejnižší nezaměstnaností. „V únoru se situace na trhu práce v Jihočeském kraji výrazně nezměnila, nezaměstnanost zůstala na úrovni předešlého měsíce. Na základě našich zkušeností z předešlých let mohu říci, že se jedná o charakteristický vývoj pro období prvních měsíců v roce. Po výraznějším lednovém nárůstu nezaměstnanosti přichází v únoru na trhu práce v našem kraji uklidnění a s nástupem sezónních prací v jarních měsících se bude nezaměstnanost postupně snižovat,“ uvedl k vývoji nezaměstnanosti ředitel Krajské pobočky Úřadu práce České republiky v Českých Budějovicích Ivan Loukota. Na jihu Čech lidem chybějí zejména dovednosti v oblasti IT technologií.

Zákaz průjezdu z Prachatic na Libínské Sedlo bude platit v době stavby stoupacího pruhu pro kamiony nad 15 tun.
Osobáky na Fefry projedou, kamiony musejí přes Vimperk

Polovinu nezaměstnaných tvoří ženy, přesně je evidovaných 7 863 žen (tedy 50,2 procenta). Ke konci února bylo dále evidováno 795 uchazečů o zaměstnání z řad absolventů a mladistvých, což bylo o 35 méně než v předchozím měsíci. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v kategorii osob se zdravotním postižením ke konci měsíce února meziměsíčně vzrostl o 39 osob, bylo evidováno celkem 2 140 uchazečů (13,7 %). Z pohledu dosaženého vzdělání tvořili nejpočetnější skupinu uchazeči o zaměstnání se středoškolským vzděláním bez maturity, ke konci února jich bylo evidováno 6 543. Šest stovek uchazečů o zaměstnání je v jižních Čechách z Ukrajiny. V osmdesáti procentech jsou to ženy, přesně 488 žen.

Jihočeské statistiky ukazují, že v Jihočeském kraji je 13 629 hlášených volných pracovních míst, na jedno takové pracovní místo tak připadalo 1,1 uchazeče. V únoru Úřad práce zaznamenal největší zájem o řidiče aut převážně dálkové nákladní dopravy a pracovníky v kvalifikovaných i nekvalifikovaných strojírenských profesích.

Míra nezaměstnanosti podle okresů:

České Budějovice 2,9 %
Český Krumlov 5,1 %
Prachatice 3,2 %
Strakonice 3,9 %
Písek 3,3 %
Jindřichův Hradec 3,6 %
Tábor 3,7 %