Takové pomůcky byly při výuce často využívány, zmíněné upozornění jejich použití v praxi omezuje. Učitelé tak musejí hledat nové způsoby, které při výuce uplatní.

Je to komplikace

„Je jasné, že toto upozornění respektujeme a budeme se mu přizpůsobovat. Zatím ale hledáme novou cestu. Samozřejmě nám to komplikuje školní vzdělávací program,“ sdělila ředitelka Základní školy Zlatá Stezka Lenka Králová.

Nové upozornění zaregistrovali také v Základní škole v Netolicích. „Nikdo nás zatím ohledně těchto požadavků nekontroloval. Samozřejmě byla běžná praxe materiály kopírovat. Na nové požadavky jsme upozornili všechny pedagogy, kontroly uvnitř školy ale neprovádíme. Máme na práci důležitější věci, školní rok je teprve na začátku, musí se udělat výkazy a další spousta práce,“ popisoval situaci v netolické základní škole zástupce ředitele Stanislav Štěpánek.

Učitel i autor

Jsou ale i školy, které s novým upozorněním problémy nemají. „Kopírujeme pouze ty učební pomůcky a pracovní listy, které jsou k tomu předem určeny. Většina pedagogů si ale na své hodiny takové pomůcky sama vytváří, a mohou být tedy považováni za jejich autory. Takové věci si můžeme kopírovat, jak uznáme za vhodné,“ vysvětlovala ředitelka Základní školy v Národní ulici v Prachaticích Hana Bolková.

Autorská práva se respektují i na prachatickém gymnáziu. „Samozřejmě to stěžuje vytváření pomůcek, ale s tím se zkrátka musí počítat. Ctíme práva autorů a kopírujeme jen to, co máme. O žádném zneužívání se u nás rozhodně mluvit nedá,“ ujišťoval ředitel gymnázia Alexandr Zikmund.

Deník/Radek Štěpánek