„Smlouvu jsme nepodepsali. Začala váznout komunikace, zájemce o pronájem přišel s novými podmínkami. Rozhodli jsme, že smlouvu s občanským sdružením Neverend nepodepíšeme," potvrdil Prachatickému deníku starosta Oldřich Petrášek. S tímto záměrem se ztotožnilo hned jedenáct zastupitelů.

Při diskuzi nad dalším osudem kulturního domu začali zastupitelé přemýšlet, zda by nebylo nejlepší, aby kulturní dům byl vyřešen jednou pro vždy. „Uvědomujeme si, že nemáme peníze na to, abychom jej zrekonstruovali. To by bylo o milionech korun. Zájemci se nám nehrnou, s některými, kteří zde v minulosti působili, navíc vedeme i soudní spory. Poslední nájemce sice do budovy zainvestoval, aby byla v lepším stavu, ale po jeho ukončení pronájmu nemůžeme najít nikoho, kdo by si kulturní dům vzal a zároveň zde byla dlouhodobá jistota," vysvětlil změnu ve stanovisku vedení města  starosta Petrášek.

Upozornil, že zatím není otázka likvidace zcela vyřešena. „Nikdo neřekl, že budovu zbouráme. Zatím chceme jen znát čísla a případné technické řešení," vysvětluje. I tak podle něho budova městu momentálně neslouží, spíše přitěžuje a ani její vzhled není bez výhrad.

„Variant, jak s budovou dále nakládat, bylo několik," upřesnila radní Iveta Uhlíková. Mezi nimi byl i návrh zastupitele Jaroslava Peška, kterému se myšlenka demolice nelíbila a chtěl, aby sami obyvatelé města rozhodli v referendu. Jeho návrh ale neprošel, ruku pro referendum zastupitelé nezvedli.

Dalším návrhem byl prodej budovy. „To mi přijde jako jedno z možných řešení. Nejsem, zcela rozhodnutá, zda raději prodat, nebo zdemolovat. V obou případech je totiž hodně otazníků," říká Iveta Uhlíková. Ta loni v prosinci  upozornila, že i kdyby se podařilo kulturní dům pronajmout, nebude se jednat o konečné řešení. „Obávám, že pronájmem dojde pouze k oddálení problému. Z dlouhodobého hlediska by bylo pro město nejvýhodnější prodat. Tím bychom se jako zastupitelé měli do budoucna zabývat," vyjádřila se v minulosti.

Za tímto názorem si stojí i nyní. Obává se totiž, že v případě prodeje, ztratí město na objektem i pozemkem pod ním kontrolu. „Na straně druhé, nevím, kde najít peníze na případnou demolici,"  poznamenala Iveta Uhlíková.

„Kulturní dům se u nás řeší už několik let. Vždycky se na chvíli našel nájemce, pak se vrátil městu. Řešení už by mělo přijít, ale nevím, jestli demolice je právě to nejlepší," myslí si obyvatelka Netolic Gabriela Míková.

Starosta Netolic navíc upozornil na fakt, že většina provozovatelů zde dělala diskotéky. „To se místním nelíbilo, bylo z toho více škody, než užitku. Když se tu nájemce snažil dělat živé koncerty, přišlo na ně třeba dvacet lidí. To udržet nejde. Naše spolky mají většinou svoje prostory, už ani plesy tam nejsou. Ke kulturním akcím tedy budova stejně neslouží. Vím, že někteří obyvatelé se podíleli na jeho stavbě a je to pro ně srdeční záležitost, ale  už musíme říci poslední slovo," glosoval  Oldřich Petrášek.

Město proto vypíše výběrové řízení na demolici objektu a následnou revitalizaci pozemku. S tím většina zastupitelů souhlasí. Konečné řešení ale padle zřejmě až po vyčíslení nákladu na zbourání.