„Vzhledem ke klimatickým podmínkách jsme museli práce na čas pozastavit. V současné době již ale pokračujeme dále. V ulici Husova máme zahájeny práce na kanalizaci a následně nás čekají práce na vodovodu a veřejném osvětlení. Tuto ulici chceme otevřít do letošního ročníku Slavností solné Zlaté stezky,“ popisuje situaci vedoucí odboru investic Městského úřadu v Prachaticích Jaromír Markytán.

Nečekané problémy

Podle jeho slov se však naopak v ulici Věžní objevil nečekaný problém. „Soukromý vlastník jednoho z přilehlých domů by chtěl provézt plynofikaci. Samozřejmě se mu budeme snažit vyjít maximálně vstříc. Je ale možné, že to nabourá plánovaný harmonogram rekonstrukce. I zde se však budeme snažit vše stihnout do plánovaného termínu, tedy do 20. června,“ popisuje dále.
„Pokud bychom se dočkali znovu nepříznivého počasí a museli proto práce odložit, je dodavatel následně připraven zavést i mimořádnou pracovní dobu, tedy o víkendech,“ hodnotí.

Nepříznivé počasí

V Neumannové ulici začnou práce šestnáctého března. „Právě kvůli počasí jsme museli termín posunout. Zahájení rekonstrukce této ulice limituje i začátek plánované rekonstrukce divadla. Zde bychom měli vše dokončit maximálně do 22. srpna,“ dodal na závěr Jaromír Markytán.
Podle slov ředitele dopravního inspektorátu Policie České republiky v Prachaticích Martina Grožaje opravy ulic v centru města nemají zásadní vliv na dopravu. „Menší problémy vznikají jen nárazově, a to především v dopoledních hodinách. Jedná se například o komplikace při zásobování přilehlých restaurací, nebo když si občané zkrátka jen potřebují něco vyřídit na městském úřadě a podobně. Právě dopoledne je ve městě největší nával. Žádná vážná nehoda se ale zatím naštěstí nestala a věřím, že se ani nestane,“ zhodnotil Martin Grožaj.

Oprava je nutná

Rekonstrukce ulic komplikuje život jejím obyvatelům.
„Pochopitelně nadšená nejsem. Rekonstrukce naší ulice je ale potřebná a proto stížené podmínky vydržíme. Snažím se vycházet z domu jen v nejnutnějších případech, protože není jednoduchý úkol se sem dostat. I když je pravdou, že přístupové cestičky jsou průchodné. Spoléhám na to, že se veškeré práce stihnout do plánovaného termínu,“ uvedla obyvatelka ulice Věžní Naděžda Jakschová.
Majitelům obchodů a restaurací přináší rekonstrukce podstatně nižší tržby.
„Je to opravdu hodně znát. Na druhou stranu chápu, že opravu je nutné udělat. Musíme toto období přečkat. Přístup do našeho obchodu je nyní komplikovanější a lidem se jednoduše nechce sem komplikovaně chodit. Snad se situace zlepší,“ uvedla majitelka jednoho z obchodů z textilem v Husově ulici.