„Poměrně velkým rizikem jsou především rychlovarné konvice, které se zpravidla povalují na kuchyňské lince často vedle dřezu, kde stojí ve vodě, což by být nemělo. Alfou a omegou je, že lidé by měli číst návod na obsluhu, což nedělají. V návodech jsou všechny případy popsané a je tam uvedeno i to, jak se takovým věcem vyvarovat, lhostejno, zda se jedná o konvici, nebo o televizi,“ uvedl opravář elektrospotřebičů Václav Müller. Přitom podle něho stačí málo, jen aby konvice stála na suchém místě a ne vedle odkapávače na nádobí.
Pozor si je třeba dávat i na jasné příznaky, které naznačují, že spotřebič má doslouženo. U rychlovarných konvic s vodoznakem je to například vodní kámen, který se tvoří kolem vodoznaku zvenčí konvice. „Jak se topná spirála ohřívá a ochlazuje, dříve, nebo později těsnění povolí. Poznat se to dá snadno podle toho, že se kolem tvoří vodní kámen. Tady je navíc voda všeobecně poměrně tvrdá,“ dodal.
V případě ventilátorů, by měl být každý vybaven odpojovačem, nebo–li pojistkou proti přehřátí. „Pokud jde o stojanové ventilátory, které slouží ať už k ochlazení, nebo případnému proudění ohřátého vzduchu, měl by být vybaven pojistkou na zastavení ventilátoru a přídavného topného tělesa v případě jeho převrácení například na koberec,“ radí Müller, na co si dávat pozor při koupi takového pomocníka do domácnosti nebo kanceláře. „I když ne vždy musí být nutně cena přístroje odpovídající jeho kvalitě, asi obecně vzato platí, že od přístroje za pár stovek nemohou zákazníci očekávat, že vydrží navěky,“ upozornil.
Nebezpečí ale nemusí hrozit jen ze strany samotných drobných elektrospotřebičů. Pozor byste si měli dávat i při pořizování nejrůznějších prodlužovacích kabelů nebo rozdvojek. „Rozdvojku by si měli zákazníci kupovat výhradně jen schválenou a takovou, která neobrací fázi, to znamená, aby na dvou vývodech to bylo správně a na třetím výstupu je fáze na druhé straně. I takové jsou a občas se na trhu najdou, ale dít by se to nemělo,“ zdůraznil Müller.
Jasným příznakem hrozícího maléru jsou také vyhřáté zásuvky. „Ty je potřeba okamžitě vyměnit, nic jiného nezbývá,“ dodal.
V dnešní době lidé začínají opět šetřit, ale ani to nemusí být cesta, jak v konečném důsledku vynaložit méně peněz. „Lidé většinou vymění přístroj ve chvíli, kdy se jim starý rozbije. Dnes už se ale kategorie přístrojů kolem tisíce korun pořizovací ceny vůbec nespravuje a nahrazuje se rovnou novými, ať už se jedná o mikrovlnné trouby, fény nebo i zmíněné rychlovarné konvice,“ uzavřel Müller.
Výjimkou ve statistikách příčin požárů není ani dnes například televizor, a to zejména ty starší. „Každý televizor má síťový vypínač. Ten je tam od toho, aby to člověk večer prostě vypnul. Nejen že ušetří pár korun i v režimu jakéhosi klidu přístroje, ale hlavně si ochrání svůj majetek. Shořet může i úplně nový televizor, natož přístroj starý patnáct let, uvnitř kterého se usazuje prach a pavučiny. Určitě bych tedy doporučil televizor vypnout síťovým vypínačem hlavně tehdy, pokud na delší dobu odjíždíte, například na dovolenou,“ dodal Václav Müller ještě jednu radu, která vás nebude stát ani korunu.