„Trend je spíše takový, že počet ztracených cenných věcí přibývá rok od roku, dají se počítat na desítky. Většinou se jedná o peněženky nebo mobilní telefony, už jsme ale také našli notebook nebo celé batohy a kabelky,“ uvedl Jaroslav Maryška z prachatické pobočky ČSAD.
Podle jeho slov si lidé na svůj majetek dávají stále menší pozor, a to i přesto, že jsou na zvýšené nebezpečí krádeže ve vozidlech hromadné dopravy upozorňováni. „Jsou i poctiví nálezci, kteří nás na zapomenuté věci upozorňují, nebo zapomenuté zavazadlo najde řidič, když kontroluje autobus. Před nedávnem nás upozornila cestující na zapomenutou kabelu, ve které bylo šest tisíc a která se k majiteli vrátila bez úhony. Často je ale peněženka už prázdná, nebo se dokonce válí v odpadcích. Lidé by měli být rozhodně opatrnější, nepozornost se nevyplácí,“ pokračoval Maryška s tím, že po nálezu cenná věc putuje na dispečink. Pokud je mobilní telefon zapnutý, pracovníci se snaží kontaktovat blízké z telefonního seznamu. Peněženky a další zavazadla čekají na dispečinku, dokud si je zapomnětlivý člověk nevyzvedne. Podobným způsobem postupují i zaměstnanci Českých drah. Ti vagóny procházejí vždy po příjezdu do cílové stanice a nalezené věci zapisují do záznamníku nálezů a ztrát. „Pokud ale lidé něco zapomenou, ostatní cestující si to ve většině případů přivlastní,“ uvedla regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Kam ale s nalezenými osobními věcmi přímo ve městě? „Tyto předměty by měli nálezci přinést k nám. Pokud se jedná o peněženku, otevřeme jí před nálezcem a zjistíme obsah. Poté vše sepíšeme a předáme na městský úřad,“ uvedl strážník Městské policie Prachatice. Doklady putují na příslušná pracoviště, samotné předměty potom do informačního centra. „Takových předmětů je ale málo, a například klíče si nikdo nevyzvedává,“ uvedla zaměstnankyně informačního centra Jana Vítková.

Deník/Radek Štěpánek