Oblečení, které nenosíme tři roky, by mělo uvolnit místo ve skříni novým kouskům. To je alespoň rada, kterou zná většina žen, když stojí u přeplněné skříně a nemá co na sebe.


Uplatnění pro oblečení, které zabírá místo ve skříni zbytečně, se může najít už v příštím týdnu. Při charitativní sbírce, která se uskuteční ve vybraných městech a obcích regionu, sveze firma zabývající se sběrem a recyklací oblečení připravené pytle do skladu k přetřídění. Lidé z měst a obcí, kde se sbírka uskuteční, dostávají v těchto dnech do svých schránek letáky s upozorněním. „Například v Prachaticích budeme sbírat pytle s oblečením a obuví v pondělí," upřesnila Martina Dvořáčková ze společnosti Re-Co Czech se slovy, že pytle se budou svážet jen v těch ulicích, v nichž byly letáky vhozeny do schránek.


Do pytlů je možné dát všechny druhy oblečení, boty, lůžkoviny, přikrývky a další textil. Pro snazší orientaci je dobré nalepit na pytel zmíněný leták a umístit jej na chodník před dům nejpozději do 9. hodiny. „Svážíme za každého počasí, proto je vhodné, aby byl pytel zatažený nebo zalepený," upřesnila Martina Dvořáčková.


V tomto případě se nejedná o sbírku, kterou by pořádala některá z organizací z Prachaticka. Přesto je však podle Martiny Dvořáčkové možné, že se oblečení vrátí do oblasti zpět potřebným. „Oblečení vytřídíme a předáme charitě. Ta pak rozhodne sama, kde je ho nejvíce potřeba," doplnila Martina Dvořáčková.


Podle slov ředitelky prachatické Farní charity Michaely Veselé oni sami podobné sbírky pytlů s oblečením nepořádají.
„Nemáme na to prostředky, jedná se o poměrně náročnou akci, kdy musí být zajištěni lidé, kteří to svážejí, dopravní prostředky na svoz, hala na třídění a podobně. Když potřebujeme, vyhlašujeme svoje sbírky, před zimou byla například sbírka ve spolupráci s VOŠ Prachatice, kdy se vybíralo zimní oblečení pro děti," poznamenala.


Oblečení, které se objeví v pytlích a nebude již použitelné, nechá společnost, která organizuje zmíněnou sbírku v příštím týdnu, zrecyklovat. „Textil se tak nebude desítky let rozkládat na skládkách, ale vše, co vybereme, bude opravdu zpracováno, nebo po přetřídění předáno dál," dodala Martina Dvořáčková.