VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici opouští její vedení

Vimperk - Šok zažívají zaměstnanci Nemocnice Vimperk, o.p.s.. Na dvě stě lidí, kteří v ní pracují, se totiž musí vyrovnat s faktem, že provozovatel zařízení, Sanatorium Javorník, s.r.o., předává všechny pravomoce a odpovědnost za obecně prospěšnou společnost zpět zakladateli, tedy městu Vimperk.

28.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Zdravotnické zařízení tím sice nekončí, ale tým lidí pod hlavičkou sanatoria, který se podílel od roku 2005 na vzestupu zařízení, opouští své místo v nemocnici.
„V pondělí jsme obdrželi dopis od Sanatoria Javorník, kde nás informuje jeho jednatel o tom, že je připraven jednat o předání řízení společnosti. My jsme tento krok vzali na vědomí a nyní uděláme vše pro to, abychom našli nového provozovatele. Víme, že nemocnice je pátým největším zaměstnavatelem na Vimpersku a navíc má 90 lůžek následné péče, plus další široký rozsah služeb, a to nejen pro Vimperk,“ říká starosta Pavel Dvořák.
Ten se navíc vydal i s místostarostou a radní Jaroslavou Martanovou na jednání za zaměstnanci zařízení, kteří jsou nyní znejištěni.
„Nemůžeme pracovat v atmosféře, která nyní kolem nemocnice je,“ vysvětluje k zásadnímu kroku předseda správní rady nemocnice Petr Hladík. Reaguje tak na požadavky, které přednesl na zasedání správní rady její člen Martin Paštika.
„Vzniklo zde ovzduší nedůvěry,“ poznamenal Petr Hladík.
Hlavním důvodem, proč se Sanatorium Javorník rozhodlo k takto zásadnímu kroku, je podle jeho jednatele Vladimíra Stárka fakt, že na zasedání správní rady nemocnice zástupce města a její člen Martin Paštika sdělil, že možným řešením vztahu mezi městem a nemocnicí může být převzetí kontroly a řízení společnosti, což on sám preferuje.
„Martin Paštika vyslovil právní názor, že smlouva o výpůjčce nemovitostí mezi nemocnicí a městem je neplatná a nemocnice užívá objekty bez právního důvodu. Oznámil, že město bude požadovat uzavření řádné nájemní smlouvy a placení nájemného,“ poznamenal Vladimír Stárek, jednatel Sanatoria Javorník.

Po třech letech, kdy převzalo Sanatorium Javorník odpovědnost za Nemocnici Vimperk, o.p.s. se rozhodlo, že ukončí své působení v této organizaci.
„V pondělí jsme měli sezení zaměstnanců a ti se postavili za současné vedení. Jsem tu od roku 1994 a tohle je osmý zaměstnavatel a neustálé změny mě už dost vysilují. Teď, když jsme se měli dobře, tak zas další změna,“ komentovala současnou situaci jedna ze zdravotních sester, která si nepřála uvést své jméno.


Město nečeká


Podle slov starosty Vimperka bere rada města rozhodnutí vedení Sanatoria Javorník na vědomí. „Okamžitě začínáme situaci řešit, budeme hledat nového provozovatele. Chceme zařízení v plném rozsahu zachovat, chci, aby vše proběhlo co nejrychleji, protože to nejcennější jsou lidé, zaměstnanci, kteří nemůžou být v nejistotě. Když se nám rozpadnou kolektivy lékařů a sester, tak tu budeme mít budovy, ale zdravotní péči dělají zdravotníci,“ říká rezolutně starosta Pavel Dvořák.

Sanatorium Javorník vydalo k celé situaci otevřený dopis, v němž vysvětluje, proč odstupuje z čela nemocnice.

Vedení Nemocnice Vimperk, o.p.s. se vrací do rukou města


Vimperk - V roce 2005 převzala obchodní společnost Sanatorium Javorník, s.r.o. na žádost Města Vimperk odpovědnost za obecně prospěšnou společnost Nemocnice Vimperk, o.p.s. a tomu odpovídající pravomocí, spočívající v právu jmenovat členy správní a dozorčí rady.

Úkolem Sanatoria Javorník, s.r.o. bylo vyřešit krizovou situaci Nemocnice Vimperk, o.p.s., která byla v úpadku a provozovala činnost v nemovitostech, jejichž stav byl již nevyhovující, stejně jakož i vybavení a zařízení tohoto zdravotnického zařízení.

Nemocnice Vimperk, o.p.s. poskytuje veřejnosti obecně prospěšné služby v oblasti zdravotnictví, a sociálních služeb, je provozovatelem zdravotnického zařízení, léčebny dlouhodobě nemocných, ambulance odborných lékařů, rehabilitace, biochemická a hematologická laboratoř, lékárna, atd. a nově poskytovatelem sociálních služeb.

Obecně prospěšné služby jsou poskytovány v nemovitostech, které jsou ve vlastnictví Města Vimperk, se kterým byla v roce 2005 uzavřena smlouva o jejích výpůjčce na dobu 15,5 roku s ohledem na dluhy Nemocnice Vimperk, o.p.s. ve výši 11.626.291,77 Kč, které se nemocnice Vimperk, o.p.s. zavázala vypořádat bez pomoci Města Vimperk.

Na zasedání správní rady Nemocnice Vimperk, o.p.s. dne 17.8.2008 zástupce Města Vimperk ve správní radě Nemocnice Vimperk, o.p.s. Ing. Martin Paštika sdělil, že možným řešením vztahu Města Vimperk a Nemocnice Vimperk, o.p.s. může být převzetí zpět kontroly a řízení o.p.s., které on preferuje. Ing. Martin Paštika vyslovil dále právní názor, že smlouva o výpůjčce nemovitostí, kterou uzavřelo Město Vimperk s Nemocnice Vimperk, o.p.s., je neplatná a Nemocnice Vimperk, o.p.s. užívá nemovitostí města bez právního důvodu a oznámil, že Město Vimperk bude požadovat uzavření řádné nájemní smlouvy a placení obvyklého nájemného. Z těchto důvodů se Sanatorium Javorník, s.r.o. rozhodlo ukončit své působení v Nemocnice Vimperk, o.p.s.

Pro úplnost nutno dodat, že Sanatorium Javorník, s.r.o. pomohla překonat obtížné období Nemocnice Vimperk, o.p.s. v roce 2005 ( úpadek v důsledku předlužení a dlouhodobé neschopnosti splácet závazky po splatnosti ) na žádost bývalé starostky Stanislavy Chumanové. Obchodní společnost Sanatorium Javorník , s.r.o. splnila svůj úkol a Nemocnice Vimperk, o.p.s. je dnes společností ekonomicky stabilizovanou, bez dluhů a zásadních problémů. Má uzavřeny dlouhodobé smlouvy se zdravotními pojišťovnami, za uplynulé tři roky došlo k téměř zdvojnásobení tržeb, počtu pracovních míst a činností. Nemovitosti Města Vimperk byly vlastní investiční činnosti Nemocnice Vimperk, o.p.s. zhodnoceny zásadním způsobem a byla provedena téměř z poloviny jejich rekonstrukce.

Sanatorium Javorník, s.r.o. splnila svůj hlavní úkol konsolidovat obecně prospěšnou společnost Nemocnice Vimperk, o.p.s. a je připravena předat řízení Nemocnice Vimperk, o.p.s. Městu Vimperk.

JUDr. Vladimír Stárek, jednatel Sanatorium - Javorník s.r.o.


Za poslední tři roky byla v nemocnici vyměněna okna celkovým nákladem 6 milionů korun, v září loňského roku otevřeno zcela nové oddělení s třiceti sociálními lůžky, zrekonstruována rehabilitace, odborné ambulance, částečně oddělení léčebny dlouhodobě nemocných, laboratoř, lékárna a prodejna zdravotnických pomůcek.
„Rekonstrukce léčebny dlouhodobě nemocných je nyní pozastavena, nežádali jsme o dotace, protože ty jsou vázány na budovy, žádali jsme jen o vybavení. Doufám, že další provozovatel bude pokračovat v tom, co jsme začali. Nechceme odcházet s tím, že bouchneme dveřmi, chceme, aby naše práce měla smysl a někdo v ní dál pokračoval. V žádném případě nechceme nemocnici ublížit,“ dodal Petr Hladík.
Vyjádření Martina Paštiky se do redakční uzávěrky nepodařilo získat, jeho telefon byl nedostupný.

Autor: Leona Fröhlichová

28.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní montážní dělníci Pomocný dělník-dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: dílna Bavorov, Vodňany - Lipovice. , Zaměstnanecké výhody: ubytování, odvoz do zaměstnání, příspěvek na stravování. , Bližší informace poskytne: TETIANA YONYK, tel. +420 723 111 492 (15:00-17:00 hod.). Pracoviště: Gold mart s.r.o., 384 22 Vlachovo Březí. Informace: Tetiana Yonyk, +420 723 111 492.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 800 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič mezinárodní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14800 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Požadavky:, - ŘP skupiny C+E, profesní průkaz, Výhoda: , - ADR, Kontakt:, - Klement Tomáš, tel.: 602440004, e-mail: tklement@koritensky.cz. Pracoviště: Koritenský spedition s.r.o. - provozovna, Zlatá stezka, č.p. 138, 383 01 Prachatice. Informace: Tomáš Klement, +420 602 440 004.

Management - Management Ředitel 30 000 Kč

Řídící pracovníci ve zpracovatelském průmyslu Vedoucí výroby. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnavatel: AGROMONT VIMPERK spol. s.r.o., místo výkonu práce: Bohumilice 88, 384 81 Čkyně., Požadavky:, - komplexní znalost výrobních postupů ve firmě při výrobě ocelových konstrukcí a zámečnické výrobě, - velmi dobré organizační schopnosti, - vysokoškolské vzdělání strojírenského směru, - praxe v oboru nejméně 3 roky, - NJ (případně AJ) nutný, Zaměstnanecké výhody: služební vozidlo, mobilní telefon, příspěvek na stravování, 1 týden dovolené navíc, příspěvek na penz. připojištění. , Bližší informace poskytne pan Ing. Josef Kordík, ředitel společnosti, a to v pracovní dny od 7:00-15:00 hod na tel. čísle: 602 271 541, popř. e-mail: kordik@agromont.cz. Pracoviště: Agromont vimperk spol. s r.o, 384 81 Čkyně. Informace: Josef Kordík, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 15 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel MECHANIK. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , ˘ vyučení v oboru mechanik nebo příbuzný obor, ˘ spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, ˘ čistý trestní rejstřík, ˘ praxe v autoservisu výhodou, Nabízíme:, ˘ jistotu zaměstnání u stabilní české společnosti s mezinárodní účastí, ˘ zázemí v prosperující dopravní a logistické společnosti, ˘ pracovní poměr na dobu neurčitou, ˘ jistotu vyplacení mzdy na výplatní pásku, pevný výplatní termín, ˘ příjemný pracovní kolektiv, ˘ platové ohodnocení dle zkušeností , prémie a diety při výjezdech do zahraničí , Kontakt, ˘ Vodňanská č.p. 533, 384 11 Netolice personální oddělení tel. 731 123 112, ˘ e-mail: personalni@sindelar-spedition.cz. Pracoviště: Šindelář spedition s.r.o. - netolice, Vodňanská, č.p. 533, 384 11 Netolice. Informace: Aneta Sebestyenová, +420 731 123 112.


U odbočky na Šebanov se stala vážná dopravní nehoda.
6

Čelní střet tří osobních aut u Šebanova má tragický konec

Obal nové knihy Tomáše Přibyla z Prachatic.

Vychází detektivní román Tomáše Přibyla Pětidomí

Dopadli zloděje, který přepadl banku v Třeboni a ujel na kole

Třeboň - Krátce po středečním poledni zažili v Komerční bance v třeboňské ulici Svobody nepříjemné překvapení. Do banky totiž vtrhl lupič (ročník 1990), který se se zbraní v ruce dožadoval vydání peněz.

Rákosníček se zabydlí u břehu Volyňky

Vimperk - V první polovině letošního roku by měla začít výstavba Rákosníčkova hřiště, kterou si Vimperští zajistili svým hlasováním.

OBRAZEM: V zámeckém parku v Třeboni kácejí stromy

Třeboň - Odstraňování nebezpečných stromů bude pokračovat až do konce března.

Po rvačce na diskotéce skončil mladík v nemocnici

Mladá Vožice - Policisté žádají o pomoc při šetření události, která se stala v pátek mezi desátou a jedenáctou hodinou večer na místní diskotéce. Došlo zde k fyzickému incidentu mezi patnáctiletým chlapcem a mladíkem ve věku přibližně dvaceti let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT