Zcela nově a moderně vybavené jsou především operační sály, kde je nový rentgen s ramenem, instrumentárium, anesteziologické přístroje, artroskopická a laparoskopická věž, a nová jsou také světla. Také proto letos létě Nemocnice v Prachaticích omezila provoz a sály upravila i stavebně, aby lépe vyhovovaly současným potřebám.

„Máme nové věže, přístroje a myčky, ulrazvuky, EKG, rentgeny nebo dýchací přístroje, nová je snímkovna na rentgenu nebo moderní endoskopické vybavení pro gastroenterologickou ambulanci,“ vyjmenoval některá zařízení v nemocnici s tím, že šlo o největší přístrojovou obměnu nemocnice, která nemá v její historii obdoby. Ta největší skupina přístrojů směřovala na gastroenterologickou ambulanci, která získala nové endoskopické vybavení na vyšetření žaludku, tlustého a tenkého střeva.

Veřejný klavír z prachatického Velkého náměstí musí být na zimu v teple. Loučení s ním bylo jen symbolické, na jaře se zase vrátí.
Klavír z prachatického náměstí na zimu zmizí. Hudebníci se rozloučili

„Nové máme myčky endoskopů a sušící skříně pro bezpečnou údržbu přístrojů a prodloužení jejich životnosti. Ročně naše centrum provede dva tisíce endoskopických vyšetření, přístroje potřebují obnovu prakticky pořád,“ kvituje nové vybavení lékař Milan Hemmer

Naposledy došlo na obměnu přístrojů před šesti lety, ve srovnání s letošní investicí nešlo ani o polovinu z letošní mnoha milionové částky. „Pořídili jsme novorozenecké resuscitační lůžko s dálkovou monitorací pro potřeby porodnice a novorozeneckého oddělení. Systém umožňuje konzultaci na dálku se specializovaným oddělením českobudějovické nemocnice a je pořizován do všech jihočeských okresních nemocnic,“ dodal ředitel Čarvaš.

Tím novinky v prachatické nemocnici podle ředitele Čarvaše nekončí. „Pokud jde o sály jsme vybaveni. Vybavit musíme ještě letos ortopedickou jednotku intenzivní péče. V příštím roce bychom chtěli pořídit nový přístroj na mikrobiolologické oddělení za pět milionů korun,“ ujišťuje s tím, že především v nemocniční laboratoři je potřeba přístroje neustále modernizovat.