Hemodialyzační středisko má podle slov vedoucí lékařky Evy Pauchové deset lůžek, kam dochází čtyřiačtyřicet pacientů z Prachaticka. „Každý z pacientů k nám dochází třikrát týdně na čtyři až pět hodin,“ upřesnila. Právě těmto pacientům je určen nový přístroj, který včera nemocnice dostala do zápůjčky od společnosti Fresenius Medical Care. Podobných přístrojů má oddělení dvanáct. „Sice jsou všechny plně funkční, ale některé z nich již zastaralé. Tímto nejmodernějším přístrojem bude nahrazen jeden z těch nejstarších,“ doplnil Michal Čarvaš, ředitel Nemocnice Prachatice.

Současně s prohlídkou prostorů nemocnice měli včera pacienti možnost prohlédnout si unikátní prostředí močové laboratoře a nechat si provést odběry na laboratorní vyšetření ledvin. Pacienti mají podle slov Jaroslavy Ambrožové, primářky oddělení klinické biochemie a hematologie, o podobné vyšetření zájem už jen z toho důvodu, že zdravotní pojišťovny ho nehradí. Močový analyzátor má prachatická nemocnice k dispozici od letošního léta, ale právě včera byl spuštěn jeho oficiální provoz. „Chceme, aby pacienti věděli, že takové vyšetření můžeme provést i my, a to okamžitě. Tím, že lékař materiál pošle právě do naší laboratoře, má výhodu, že se minimálně znehodnocuje,“ tvrdí primářka Ambrožová a dodává, že právě pacient si má hlídat, kam jsou jeho vzorky odeslány na rozbor. Navíc v případě hospitalizace má lékař okamžitě možnost zjistit vývoj zdravotního stavu pacienta. „Což rozhodně ocení. Má ihned srovnání s předchozími odběry,“ zdůraznila Jaroslava Ambrožová. Ujistila, že v případě jakékoliv nesrovnalosti OKB – H kontaktuje lékaře a případně odebere vzorek materiálu personál laboratoře, což je pro další vyšetření nejpřesnější.

Močová laboratoř, kterou disponuje prachatická nemocnice, je rovněž v zápůjčce. „Dnes je to zcela standardní, přístroje jsou zapůjčené a my následně odebíráme od firmy materiál, který je potřeba ke zpracovávání vzorků,“ zdůvodnil ředitel nemocnice.

Protože prachatická laboratoř je jednou z nejmodernějších v kraji, snaží se ředitel Čarvaš s primářkou Ambrožovou přimět nejen pacienty, ale také lékaře, aby vzorky posílali právě tam. „Osobně jsem lékaře ve městě kontaktoval. Každý pacient si ale může určit, kam má být jeho vzorek odeslán a k nám je nejkratší cesta,“ uzavřel ředitel.