„Omezení provozu se týkalo operačních sálů i porodnice. Právě tam došlo ke stavebním úpravám. Cílem bylo stavebně oddělit operační sály a nově budovanou ortopedickou JIP, což je zásadní podmínka pro zvýšení operativy, a rovněž vytvořit pro lékaře i sestry odpovídající pracovní podmínky, v modernizovaných prostorách a s moderním vybavením,“ zdůvodnil ředitel nemocnice.

V létě nemocnice realizovala modernizaci jednoho ze sálů, který má nejen nové obklady, ale také vybavení, nová světla, novou laparoskopickou a artroskopickou věž z nejmodernější optikou, nový UZ a RTG s C ramenem a v neposlední řadě novou vzduchotechniku s laminárním prouděním. Nově se tak chirurgové a ortopedi nemusejí střídat o jeden sál, ale mohou využívat každý svůj.

Na centrální jednotce intenzivní a resuscitační péče (JIRP) kromě stavebních úprav a výmalby nechala nemocnice nově rozvést vodu, opravit prostory pro pacienty, lékaře a sestry včetně sociálního zařízení. „Zadní část JIRP je rozšířená a nabídne pět míst pro pacienty po ortopedických a traumatologických výkonech. Do budoucna připravujeme samostatných pět JIP lůžek jen pro ortopedii a výkony totálních endoprotéz,“ popsal ředitel nemocnice. Renovace operačních sálů a JIP vyjde prachatickou nemocnici na zhruba pět až šest milionů korun, které platila z vlastních prostředků. Nově ještě budou mít lékaři na sálech k dispozici dvě nové vrtačky a instrumentárium k upevnění dolních končetin při operacích kyčlí, což vyjde na další milion a půl z rozpočtu nemocnice.

Prachatická nemocnice se během letošního roku snaží zvýšit počet ortopedických operací tak, aby zkrátila čekací dobu na totální výměny kloubů. „Od ledna jsme dělali 6 až 8 operací TEP týdně. Teď od října navyšujeme počet velkých ortopedických operací na deset zákroků týdně, od ledna pak přibudou další dvě,“ uvádí plány nemocnice primář ortopedicko-traumatologického oddělení Martin Stárek.

Čekací doba na totální výměnu kloubů vinou covidových omezení v Prachaticích narostla až na dva roky. „Nicméně letos provedeme asi 320 výkonů TEP, což je nejvyšší číslo v naší historii. Čekací doba by se s rozšířením sálů a lůžek na JIP snížit časem až na polovinu. Zároveň v případě opakování epidemie COVID-19 budou pacienti oddělení a my nebudeme nuceni omezovat ani odkládat operace,“ ujistil primář Stárek, který zároveň plánuje, že v příštím roce provede pět prachatických ortopedů až 350 operací.