Nemocnice chce vodu jen od města
Prachatice – Minimálně dva měsíce bude trvat, než prachatický ČEVAK vyčistí zdroj pitné vody poblíž prachatické Klimy, který minulý týden znečistila odpadní voda po havárii kanalizace ve vlastnictví Nemocnice Prachatice. Prachatickému deníku to včera potvrdil František Tomčány, vedoucí prachatického střediska ČEVAK.
Pitnou vodu teď bere nemocnice z městského systému. „Chtěli bychom u toho také zůstat. Z mého pohledu je tenhle znečištěný zdroj pitné vody nezabezpečený. Dále ho už nechceme používat. Situace z minulého týdne se nesmí opakovat,“ konstatoval včera Michal Čarvaš, ředitel Nemocnice Prachatice.
Od havárie teče pitná voda z řadu města ze hřbitovního vodojemu. To je podle Františka Tomčányho jen nouzové řešení. „Navrhujeme variantu odběru z průmyslové zóny, kde je dostatečná kapacita i tlakové poměry,“ vysvětlil.
To ale není jediné, co musí vedení nemocnice vyřešit. Chce diskutovat, co s kanalizací, která je ve vlastnictví nemocnice, vede po soukromých pozemcích, jsou na ni připojeny cizí subjekty a napojuje se do systému města. „S tím něco musíme udělat,“ řekl ředitel Čarvaš.
Kanalizaci ve městě většinou vlastní město Prachatice a jejím provozovatelem je ČEVAK. Podle starosty Martina Malého nelze na otázku, zda město převezme kanalizaci do majetku, hned odpovědět. „Přibereme k tomu experty, chceme znát jejich ekonomický posudek,“ řekl.