„Pokud nemůžeme při kontrole někoho zastihnout doma, můžeme mu nově udělit pořádkovou pokutu až do výše dvacet tisíc korun. Neumožní-li nám kontrolu, čeká ho pokuta až do výše deset tisíc korun,“ popisuje ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení v Prachaticích Zdeněk Albrecht.
Nahlásit špatnou adresu pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti se může nemocným vymstít a hlavně stojí to peníze z jejich kapsy.
„Pokud se na této adrese nezdržuje, přichází na řadu právě pořádková pokuta. Samozřejmě se snažíme aktuální adresu dohledat v našem registru. Stejně tak se ptáme i zaměstnavatele a v neposlední řadě i sousedů v nejbližším okolí. Novinkou jsou také rozšířené tiskopisy rozhodnutí o pracovní neschopnosti, které nabízejí podrobnější informace. Lze v něm mimo jiné uvádět i přesnější specifikaci bydlení, například konkrétní patro, ve kterém klient bydlí, ale i přesnou pozici jeho dveří,“ říká Zdeněk Albrecht.
Výmluvy selhávají
Vynalézavost lidí nezná mezí, a proto si vymýšlejí nejrůznějších výmluvy, jak kontrolám předejít. Často se stává při zjištění porušení režimu, že se lidé vymlouvají, že byli například nakoupit. Na to však, pokud jsou sami, mohou využít předepsané vycházky. Vše proto musí bez problémů stihnout právě v rámci nich.
„V mnoha případech nám tvrdí, že neslyšeli zvonek nebo že spali. Pokud nemají předepsané například tlumící léky, pak něco podobného nemůžeme brát vůbec vážně. Stane se také, že lidé prostě nemají označený zvonek nebo ho mají nefunkční, to je ale samozřejmě jen jejich problém,“ hodnotí dále Zdeněk Albrecht.
Dále uvedl, že při prokázaném porušení léčebného režimu lze krátit nebo odejmout nemocenské dávky až na dobu sto dní ode dne porušení, nejdéle do skončení této pracovní neschopnosti.

Více v tištěném vydání v pátek 16. ledna 2009.