„Naše obec podala žalobu o určení vlastnictví k pozemku, kterým je les o výměře cca 32,5 ha, takže poměrně velký majetek. Protistranou jsou Lesy ČR, které jsou vedeny jako vlastníci uvedené parcely," vysvětluje starosta obce Radek Rypota.

Podle jeho slov se v případě určení vlastníka jedná o dlouhou historii, která sahá do roku 1933, kdy obec Němčice uvedený les odkoupila v rámci pozemkové reformy od Schwarzenbergů.


„Smlouva však nebyla, nevíme proč, tehdy zapsaná do katastru nemovitostí. Využili jsme tedy poslední zákonné možnosti, kterou bylo podat žalobu do 31. března letošního roku. V současné době probíhá soudní jednání, nicméně Lesy ČR neponechaly nic náhodě a v uplynulém týdnu začaly v uvedeném lese masivně těžit. Těžba je to dle našeho názoru dost rozsáhlá, zajímavé je to i proto, že těžba v uvedené části probíhala již v roce 2011. Bylo by jistě zajímavé vidět hospodářský plán, který se dělá na několik let dopředu, zda bylo s těžbou v tak krátké době počítáno. Celé to na zastupitelstvo obce i občany, kteří jsou obeznámeni se situací ohledně lesa, působí tak, že to vyvolává některé otázky, proč se v lese začalo těžit," doplnil starosta Radek Rypota.


S žádostí o informace Prachatický deník včera oslovil i tiskového mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka.
Na otázku, zda se jedná o obvyklý postup v případě, že probíhá soudní řízení o určení vlastníka, a v jaké míře je naplánováno kácení v tomto lese, popřípadě z jakého důvodu se na tomto pozemku momentálně kácí, jsme odpověď od tiskového mluvčího Lesů ČR v dohodnutém termínu nedostali. Stanovisko Lesů ČR, pokud jej redakce obdrží, uveřejníme v dalších vydáních.