„Sám jsem měl zatím štěstí, ale kolegové říkali, že už je kontrolovali. Vytipují si auto, jedou za ním klidně dva kilometry a odstaví ho na vhodném místě. Když je zastavili, šli opravdu pomalu do šroubku. Kontrol je víc, než když byly hranice,“ popisuje Milan Mach, který denně dojíždí z Prachatic za hranice za prací.

Se vstupem do schengenského prostoru se pohraniční policisté transformovali pod hlavičku policie jako takové, s tím souvisí i jejich nynější pracovní náplň. Bavorští policisté i spolkoví policisté mají vlastní skupiny, které se zaměřují na pátrání. Stejně tak bývalí cizinečtí a pohraniční policisté na české straně hranice mají i nyní pravomoce policistů, transformovali se jen se vstupem do Schengenu na cizineckou policii. Mezi jejich pravomoce patří i kontrola technického stavu vozidel a podobně. „Pravomoce německých kolegů jsou větší, a tak se někteří motoristé setkávají s tím, že v jejich vozidle například cíleně pátrají po zbraních,“ říká Pavel Vaculka, vedoucího inspektorátu cizinecké policie v Prachaticích.

„Kontroly jsem už zažil tři, nedaleko Philippsreutu. Jednalo se o běžnou kontrolu řidičského průkazu, technického průkazu, ptali se na platnost řidičského průkazu a podobně. Rozhodně bych to nepovažoval za žádnou šikanu, klasická kontrola na silnici,“ popisuje svoje zkušenosti podnikatel Miloš Donda z Prachatic, který často jezdí do sousedního Německa.

„Osobně jsem ještě kontrolován nebyl, ale často jezdím okolo hlídek, které už někoho jiného zastavily a kontrolují,“ říká Miroslav Dvořák z Prachatic, který dojíždí do Rakouska.

Podle slov Pavla Vaculky se jedná o běžné kontroly ve vnitrozemí, které mají jak oni sami, tak i bavorští kolegové v popisu práce. „Zaměřujeme se na hledání osob v pátrání, po cizincích, kteří se zdržují na našem území nelegálně,“ dodal Pavel Vaculka. Také na české straně jsou denně na Prachaticku až čtyři hlídky policistů, kteří se zaměřují i na pátrání po hledaných osobách. Minimálně jedna hlídka je v blízkosti hraničního pásma. Úzce spolupracujeme s bavorskými kolegy,“ dodává Vaculka.