„V pondělí 8. ledna a velmi pravděpodobně i v dalších dnech příštího týdne dojde na území Německa, tedy i v našich pohraničních regionech, k protestním akcím zemědělců a živnostníků zaměřeným proti spolkové vládě. Podle informací německé policie budou blokovány některé komunikace, a to zejména dálničního typu včetně nájezdů,“ informoval na svých stránkách Karlovarský kraj.
Intenzitu protestů dokládají hlavně informace na sociálních sítí. Předpokládá se, že problém dostat se do práce budou mít i pendleři z Prachaticka. Například v okrese Freyung – Grafenau, který sousedí s Prachatickem bude zablokován hraniční přechod Strážný – Phlippsreuth. A následně krajská silnice B12, která vede dál do Freyungu či Waldkirchenu. Že bude lepší do Bavorska vůbec nejezdit, potvrzuje zpráva z regionálního deníku PNP. „V celém Německu se očekávají dálniční blokády, protestní tábory a shromáždění. Farmářský svaz čeká, že se zapojí tisíce traktorů a další zemědělské techniky. Akce mají být obrovské. Účast oznámilo i mnoho restauratérů, řidičů kamionů a prodejců,“ píše PNP.
Deník PNP informuje o protestech zemědělců.
Pendleři si na sociální síti Facebook předávají informace o tom, kdy, kde a jakým způsobem by měla generální stávka probíhat. S velkou pravděpodobností tak dojde k zablokování hraničního přechodu Strážný – Philippsreut kolem 4.30 hodiny ráno a blokáda by měla podle dostupných informací do 17 hodin odpoledne. Někteří čeští pendleři, kteří pracují v dopravě, dokonce dostali od svých zaměstnavatelů raději volno. „Ve čtyři ráno vyrážejí traktory směr Philippsreut a předpokládají, že ve 4.30 hodin už nikdo do Německa neprojede. Kolem šesté ráno bude blokované i okolí Waldkirchen, Regen, Zwiesel. Tak pevné nervy všem. Konec zatím kolem 17 hodiny,“ varuje jeden z pendlerů na sociální síti. Další se přidává s tím, že protesty mají trvat určitě v pondělí 8. a v úterý 9. ledna, ale mohou se protáhnout až do 15. ledna.
Němci jsou nespokojeni s vládnoucí koalicí vedenou kancléřem Olafem Scholzem. Nelíbí se jim výrazné zdražení od nového roku, které zasáhlo mnoho sociálních oblastí:
▪️ DPH na plyn zvýšena ze 7 % na 19 %
▪️ DPH na centralizované zásobování teplem ze 7 % na 19 %
▪️ DPH pro restaurace ze 7 % na 19 %
▪️ DPH na školní a školkové stravování ze 7 % na 19 %
▪️ Zavedena daň z plastu
▪️ Zvyšuje se příspěvek na zdravotní pojištění
▪️ Náklady na pitnou a odpadní vodu vzrostly v závislosti na regionu
▪️ Zvýšená daň z emisí CO2
▪️ V závislosti na regionu se zvýšila cena pro občany za elektřinu a služby elektrické sítě
▪️ Zvýšila se daň z nákladních vozidel
▪️ V platnost vstupuje "zákon o teple“, který uvaluje na obyvatele další výdaje
▪️ Bylo navýšeno mnoho pojištění (domy, byty atd.)
▪️ V mnoha obcích se zvýšily daně z nemovitosti