VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nelegální závod prověřil pátrání v terénu

Stožec /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Ani Šumavě se nevyhýbají pátrací akce po ztracených osobách. Houbaři, cyklisté, běžkaři i pěší turisté, ti všichni už zaměstnali nejen strážce národního parku, ale i složky integrovaného záchranného systému. 

30.5.2015
SDÍLEJ:

Oblast Národního parku Šumava od Nového Údolí přes Vltavskou cestu k Nové Peci až po Plešné jezero se ve čtbrtek stala místem pátrání po dvanácti ztracených účastnících nelegálního závodu. Naštěstí se jednalo o součinnostní cvičení záchranných složek.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

K tomu, aby jejich součinnost byla pokud možno dokonalá, sloužilo i rozsáhlé cvičení tento čtvrtek v okolí Stožce a Nové Pece. Jak jsme již včera informovali, námětem cvičení bylo pátrání po celkem dvanácti osobách, které se měly ztratit v oblasti Stožecka, Novopecka až k Plešnému jezeru při nelegálním nočním cyklistickém závodu.

Celá akce začala ráno kolem sedmé hodiny, kdy organizátor tajného závodu oznámil na policii, že postrádá dvanáct z padesátky účastníků závodu. Podle policejního mluvčího Jiřího Macnera bylo simulované pátrání záměrně komplikované již od samotného začátku. „Problém nastal už při identifikaci osob, které se měly v průběhu závodu ztratit. Závod byl totiž organizován na sociální síti, kde se mohli účastníci i hlásit. Organizátoři vzhledem k tomu, že se účastníci nemuseli hlásit pod skutečnými jmény, neměli přesné informace o totožnosti ztracených osob," uvedl Jiří Macner.

Aby toho nebylo málo, podmínkou účasti v závodu bylo i to, že nikdo ze závodníků u sebe nesměl mít mobilní telefon, případně jej nesměl mít zapnutý. Zatímco policisté zjišťovali podrobnější informace k totožnosti pohřešovaných závodníků a možnosti, zda některý z nich přece jen u sebe nemá aktivní mobilní telefon, do Informačního střediska Správy NP Šumava ve Stožci už byly svolávány pátrací skupiny složek integrovaného záchranného systému, informační a strážní služby NP Šumava a Horské služby, která spolu se dvěma policejními psy vyrazila do pátrání v terénu s dalšími dvěma svými psy. A jak se později ukázalo, právě díky psům se podařilo dva zraněné závodníky vypátrat v poměrně krátkém čase od chvíle, kdy rojnice pátračů začala prohledávat místy hodně neprostupný terén pod Plešným jezerem.

Hlavní štáb, jehož činnost řídil, stejně jako celou pátrací akci, velicí důstojník z řad Policie ČR, zabral horní patro v informačním středisku ve Stožci. Právě zde byli krátce před desátou hodinou informováni zástupci všech složek, které se do pátrání zapojily. A odtud byla i celá pátrací akce koordinována. Kolem půl jedenácté hodiny začaly mobilní jednotky hledat deset ztracených závodníků, kteří se na kolech měli pohybovat po cestách v rozlehlém území. Krátce po nich vyrazila ze Stožce kolona vozidel s pátracími skupinami na výchozí místo pátrání po dvou závodnících, kteří se podle získaných svědeckých výpovědí měli vydat pod Plešné jezero do lesa hledat tak zvané „kešky". Cestou na místo míjíme vozidlo informační a strážní služby, které se podařilo najít jednoho ze ztracených cyklistů. A také čtyřkolku se členem Horské služby. Ten vzápětí nachází přesně na místě jednoho z traumabodů dalšího závodníka, který na svém telefonu využil speciální aplikaci Horské služby, aby jejím prostřednictvím určil GPS souřadnice místa, kde je.

Ve tři čtvrtě na jedenáct dorazila kolona na výchozí místo pátrání a na cestě mezi nouzovým nocovištěm a nástupním místem Jezerní stezky kilometr pod Plešným jezerem se začíná připravovat mobilní štáb. Jen několik minut na to už po informacích k místu pátrání a hledaných osobách, které by obě měly být zraněné, se rozvine rojnice. Jako první vstupují do lesa psovodi se psy, po dalších deseti minutách už zazní povel a pátrací tým vstupuje do lesa.

Veškerý pohyb celkem čtyř pátracích skupin sleduje osádka štábního vozidla přímo v reálu na monitorech. „Tady jsou vidět po určitých sekvencích na mapě body přidělené jednotlivým skupinám a na tomhle monitoru je vidět postup hlídek na 3D mapě," vysvětluje policista ve speciálním vozidle. Pokud by byl do akce zapojen i vrtulník, měli by k dispozici i jeho data. Na monitorech je možné obraz rozdělit na několik, aby bylo možné monitorovat více bodů najednou podobně, jako je tomu u kamerového systému městské policie.

Přibližně čtvrt hodiny po tom, co rojnice vstoupila do lesa, nahlásil psovod horské služby nález prvního ze ztracených závodníků a veškeré informace o jeho zdravotním stavu. Stejné informace má okamžitě k dispozici i hlavní štáb ve Stožci, kde se monitorují veškerá hlášení a komunikace z terénu. „Máme druhého," zazní z vysílačky hlášení policejního psovoda sedm minut před polednem. I druhý nalezený závodník vyžaduje lékařské ošetření a velicí důstojník okamžitě vysílá na místo záchranné vozidlo, které má pomoci s transportem závodníka, jehož zranění jsou závažnější.

V okamžiku, kdy se podařilo dohledat druhou ztracenou osobu, velicí důstojník ukončuje pátrací akci a svolává všechny jednotky zpět k výchozímu místu. Pět minut před půl druhou vynášejí z lesa zraněného závodníka. Má zraněnou nohu, zápěstí ruky, odřeniny, je promoklý a podchlazený, ale na živu a s šancí na lékařské ošetření. Sice jej, stejně jako ostatní účastníky nelegálního závodu, čeká ještě policejní vyšetřování a za porušení zákona i trest, ale adrenalinový závod i pro něho svým způsobem končí šťastně.
Je půl druhé a nácvik pátrací akce pro tuto chvíli alespoň pod Plešným jezerem končí. Zbývá spočítat všechny, kteří se na pátrání účastnili, a jednotlivé týmy se vracejí zpět na své základny.

Na Policii ČR je nyní, aby vyhodnotila celé cvičení, které mělo za úkol jednak nácvik koordinace rozdílných složek pod jedním velením, možnosti a způsoby komunikace mezi pátracími týmy ve stížených podmínkách, ale i dostupnost a přesnost lokalizace ztracených osob podle signálu z mobilních telefonů. A v neposlední řadě i lokalizaci ztracených osob podle GPS souřadnic na traumabodech pomocí speciální aplikace Horské služby pro chytré telefony.

Autor: Miroslav Fuchs

Místo události:
30.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 23 904 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra s osvědčením. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23904 kč, mzda max. 34674 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Žádosti spolu s životopisem zasílat na email:reditelka@domovseniorupt.cz nebo sekretariat@domovseniorupt.cz. Plat dle započitatelné praxe v oboru. Podnikové stravování. Jedná se o HPP poměr na dobu neurčitou. Bližší informace podá paní Stauberová Drahomíra DiS., tel.: 388 316 171, e-mail: sekretariat@domovseniorupt.cz popř. Bc. Lucie Šnajdrová - vrchní sestra tel.: 384 391744. Pracoviště: Domov seniorů mistra křišťana, Bavorská, č.p. 936, 383 01 Prachatice. Informace: Drahomíra Stauberová, +420 388 316 171.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pokojská pro 3* hotel v centru Šumavy, Personální strava, příjemné prostředí., Bližší podrobnosti podá Bc. Lucie Běželová na č.tel. 606 454 444.. Pracoviště: Uzeniny beta s.r.o.- hotel churáňov, Zadov, č.p. 13, 384 73 Stachy. Informace: Lucie Běželová, +420 607 464 444.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč

Stavební truhláři truhlář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Praxe min. 1 rok výhodou - možnost zaučení, Kontakt:, - Ferenčík Oto, tel.: 606778415, e-mail: oto.ferencik@otoelektro.eu. Pracoviště: Oto elektro s.r.o. - provozovna, Budějovická, č.p. 632, 384 51 Volary. Informace: Oto Ferenčík, +420 606 778 415.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 000 Kč

Obsluha lakovacích zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů Obsluha práškové lakovny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Příprava materiálu do výroby, montáž výrobků., Samostatnost, Praxe výhodou není podmínkou, vhodné pro zdravé osoby, řidičský, průkaz výhodou, ne podmínkou., Kontakt:, - Rusinová M., tel.: 721060260, e-mail: smc-metal@seznam.cz. Pracoviště: Smc metal s.r.o. - provozovna, 383 01 Prachatice. Informace: M. Rusinová, +420 721 060 260.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letošní ročník Vltavotýnských slavnosti, které se konaly ve dnech 20. a 21. července. Foto: Miroslav Bžoch
150

Slavnosti nabídly muzikál i koncert Debbi.

Po kopáčích vltavínů zůstávají kromě plastových lahví a kbelíků především nezasypané hluboké jámy a kolem nich hromady kluzkého jílu.

Vytěžit vltavíny? Některé obce jsou pro.

OBRAZEM: Připomněli 90 let od smrti dvou letců

Nové Kestřany - Desítky lidí si v pátek 20. července připomněly událost starou přesně 90 let, kdy se nedaleko Nových Kestřan (OÚ Štěkeň), ale už v katastru obce Kestřany na Písecku, zřítil vojenský letoun, ve kterém zahynuli při cvičném letu slovenský praporčík Viktor Hrivík a český poručík Josef Zetek.

Dřevorubci připravili dříví na zimu a našli svého krále

Hojná Voda – V Novohradských horách se sešli borci, kteří umí zacházet s pilou a sekerou.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Mistr korytárstva. Motorovka a pak ruce.

Holašovice – I když seděl Martin Kanáloš tak trochu mimo hlavní proud všech návštěvníků 21. ročníku Selských slavností v Holašovicích, přesto se kolem něj neustále tvořil hlouček zvědavců.

Linduška obsadil na ME 5. místo v triatlonu

Tartu - Na vynikající umístění dosáhl František Linduška (TCV Jindřichův Hradec) na evropském šampionátu ve sprintu. V estonském Tartu vybojoval 5. místo! Většinu závodu se přitom držel na medailových pozicích. Do elitní dvacítky pronikli i další čeští triatlonisté.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT