VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nelegální závod prověřil pátrání v terénu

Stožec /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Ani Šumavě se nevyhýbají pátrací akce po ztracených osobách. Houbaři, cyklisté, běžkaři i pěší turisté, ti všichni už zaměstnali nejen strážce národního parku, ale i složky integrovaného záchranného systému. 

30.5.2015
SDÍLEJ:

Oblast Národního parku Šumava od Nového Údolí přes Vltavskou cestu k Nové Peci až po Plešné jezero se ve čtbrtek stala místem pátrání po dvanácti ztracených účastnících nelegálního závodu. Naštěstí se jednalo o součinnostní cvičení záchranných složek.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

K tomu, aby jejich součinnost byla pokud možno dokonalá, sloužilo i rozsáhlé cvičení tento čtvrtek v okolí Stožce a Nové Pece. Jak jsme již včera informovali, námětem cvičení bylo pátrání po celkem dvanácti osobách, které se měly ztratit v oblasti Stožecka, Novopecka až k Plešnému jezeru při nelegálním nočním cyklistickém závodu.

Celá akce začala ráno kolem sedmé hodiny, kdy organizátor tajného závodu oznámil na policii, že postrádá dvanáct z padesátky účastníků závodu. Podle policejního mluvčího Jiřího Macnera bylo simulované pátrání záměrně komplikované již od samotného začátku. „Problém nastal už při identifikaci osob, které se měly v průběhu závodu ztratit. Závod byl totiž organizován na sociální síti, kde se mohli účastníci i hlásit. Organizátoři vzhledem k tomu, že se účastníci nemuseli hlásit pod skutečnými jmény, neměli přesné informace o totožnosti ztracených osob," uvedl Jiří Macner.

Aby toho nebylo málo, podmínkou účasti v závodu bylo i to, že nikdo ze závodníků u sebe nesměl mít mobilní telefon, případně jej nesměl mít zapnutý. Zatímco policisté zjišťovali podrobnější informace k totožnosti pohřešovaných závodníků a možnosti, zda některý z nich přece jen u sebe nemá aktivní mobilní telefon, do Informačního střediska Správy NP Šumava ve Stožci už byly svolávány pátrací skupiny složek integrovaného záchranného systému, informační a strážní služby NP Šumava a Horské služby, která spolu se dvěma policejními psy vyrazila do pátrání v terénu s dalšími dvěma svými psy. A jak se později ukázalo, právě díky psům se podařilo dva zraněné závodníky vypátrat v poměrně krátkém čase od chvíle, kdy rojnice pátračů začala prohledávat místy hodně neprostupný terén pod Plešným jezerem.

Hlavní štáb, jehož činnost řídil, stejně jako celou pátrací akci, velicí důstojník z řad Policie ČR, zabral horní patro v informačním středisku ve Stožci. Právě zde byli krátce před desátou hodinou informováni zástupci všech složek, které se do pátrání zapojily. A odtud byla i celá pátrací akce koordinována. Kolem půl jedenácté hodiny začaly mobilní jednotky hledat deset ztracených závodníků, kteří se na kolech měli pohybovat po cestách v rozlehlém území. Krátce po nich vyrazila ze Stožce kolona vozidel s pátracími skupinami na výchozí místo pátrání po dvou závodnících, kteří se podle získaných svědeckých výpovědí měli vydat pod Plešné jezero do lesa hledat tak zvané „kešky". Cestou na místo míjíme vozidlo informační a strážní služby, které se podařilo najít jednoho ze ztracených cyklistů. A také čtyřkolku se členem Horské služby. Ten vzápětí nachází přesně na místě jednoho z traumabodů dalšího závodníka, který na svém telefonu využil speciální aplikaci Horské služby, aby jejím prostřednictvím určil GPS souřadnice místa, kde je.

Ve tři čtvrtě na jedenáct dorazila kolona na výchozí místo pátrání a na cestě mezi nouzovým nocovištěm a nástupním místem Jezerní stezky kilometr pod Plešným jezerem se začíná připravovat mobilní štáb. Jen několik minut na to už po informacích k místu pátrání a hledaných osobách, které by obě měly být zraněné, se rozvine rojnice. Jako první vstupují do lesa psovodi se psy, po dalších deseti minutách už zazní povel a pátrací tým vstupuje do lesa.

Veškerý pohyb celkem čtyř pátracích skupin sleduje osádka štábního vozidla přímo v reálu na monitorech. „Tady jsou vidět po určitých sekvencích na mapě body přidělené jednotlivým skupinám a na tomhle monitoru je vidět postup hlídek na 3D mapě," vysvětluje policista ve speciálním vozidle. Pokud by byl do akce zapojen i vrtulník, měli by k dispozici i jeho data. Na monitorech je možné obraz rozdělit na několik, aby bylo možné monitorovat více bodů najednou podobně, jako je tomu u kamerového systému městské policie.

Přibližně čtvrt hodiny po tom, co rojnice vstoupila do lesa, nahlásil psovod horské služby nález prvního ze ztracených závodníků a veškeré informace o jeho zdravotním stavu. Stejné informace má okamžitě k dispozici i hlavní štáb ve Stožci, kde se monitorují veškerá hlášení a komunikace z terénu. „Máme druhého," zazní z vysílačky hlášení policejního psovoda sedm minut před polednem. I druhý nalezený závodník vyžaduje lékařské ošetření a velicí důstojník okamžitě vysílá na místo záchranné vozidlo, které má pomoci s transportem závodníka, jehož zranění jsou závažnější.

V okamžiku, kdy se podařilo dohledat druhou ztracenou osobu, velicí důstojník ukončuje pátrací akci a svolává všechny jednotky zpět k výchozímu místu. Pět minut před půl druhou vynášejí z lesa zraněného závodníka. Má zraněnou nohu, zápěstí ruky, odřeniny, je promoklý a podchlazený, ale na živu a s šancí na lékařské ošetření. Sice jej, stejně jako ostatní účastníky nelegálního závodu, čeká ještě policejní vyšetřování a za porušení zákona i trest, ale adrenalinový závod i pro něho svým způsobem končí šťastně.
Je půl druhé a nácvik pátrací akce pro tuto chvíli alespoň pod Plešným jezerem končí. Zbývá spočítat všechny, kteří se na pátrání účastnili, a jednotlivé týmy se vracejí zpět na své základny.

Na Policii ČR je nyní, aby vyhodnotila celé cvičení, které mělo za úkol jednak nácvik koordinace rozdílných složek pod jedním velením, možnosti a způsoby komunikace mezi pátracími týmy ve stížených podmínkách, ale i dostupnost a přesnost lokalizace ztracených osob podle signálu z mobilních telefonů. A v neposlední řadě i lokalizaci ztracených osob podle GPS souřadnic na traumabodech pomocí speciální aplikace Horské služby pro chytré telefony.

Autor: Miroslav Fuchs

Místo události:
30.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel-učitelka 1. stupně základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 29500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vysokoškolské vzdělání učitel 1. stupně základní školy., Kontakt: Naděžda Kramlová, tel.: 777 573 097, 797 997 115, zsstrazny@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola strážný, 384 43 Strážný. Informace: Naděžda Kramlová, +420 797 997 115.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Kontrolor-kontrolorka jakosti ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce - podle potřeb firmy - Bohumilice, Vimperk. Informační schůzka proběhne dne 4.6.2018 v 9:30 hod. ve Sklářské ul. 134, ve Vimperku., Informace na telefonním čísle 388 431 333, případně na e-mailové adrese: info@stten.cz. Pracoviště: Stten s.r.o. - provozovna vimperk ii, Sklářská, č.p. 134, 385 01 Vimperk. Informace: Jan Šťastný, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Svářečské oprávnění. Zaměstnanecké výhody: stravenky. Kontakt: p. Broučková, p. Pešková, tel: 388 331 113, husinec@jihokov.cz, osobně: provozovna Husinec, Žižkova 195.. Pracoviště: Jihokov, výrobní družstvo- husinec, Žižkova, č.p. 195, 384 21 Husinec. Informace: Vlasta Broučková, +420 728 890 711.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 86 Kč

Obsluha šicích a vyšívacích strojů Šička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 86.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: šití potahů na kempinkový nábytek. Nepožadujeme výuční list. Praxe v šití vítána. Zaměstnanecké výhody: stravenky. Kontakt: p. Broučková, p. Pešková, tel: 388 331 113, husinec@jihokov.cz, osobně: provozovna Husinec, Žižkova 195.. Pracoviště: Jihokov, výrobní družstvo- husinec, Žižkova, č.p. 195, 384 21 Husinec. Informace: Vlasta Broučková, +420 728 890 711.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I letos bude výtěžek veřejné pouliční sbírky Rolničkové dny určen na nákup nového mikrobusu.

Rolnička opět vybírá na nový mikrobus

Bechyňští ženisté se cvičili v minování a odminování.
7

OBRAZEM: Bechyňští ženisté se cvičili v minování a odminování

K opravě jihočeských silnic musí pomoci dotace EU

Jižní Čechy - Tři sta padesát milionů korun chce získat z evropských peněz Jihočeský kraj na obnovu 16 úseků silnic II. třídy v celkové délce asi zhruba 30 kilometrů.

Kam můžete ve čtvrtek za zábavou

Prachaticko - Přinášíme tipy na volné chvíle. 

Těžký život rodin. Každá dvanáctá si nemůže dovolit jíst obden maso

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA, ANKETA/ Třetina českých domácností by nezvládla zaplatit neočekávaný výdaj deset tisíc korun. Nejhůře se životem protloukají samoživitelky a samostatně žijící důchodci. Ve srovnání s ostatními státy Evropy ale chudoba Čechy nedrtí.

Ctitelé, mafiáni, dealeři. Zahrajte si GAME

České Budějovice – „V den hry buďte přesně v 18.30 před Malým divadlem, samotná hra se zde ale odehrávat nebude. Odvezeme vás na utajené místo, ze kterého se až do konce hry nelze dostat,“ přišlo e-mailem v instrukcích k nové hře od Malého divadla GAME.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT