Poněkud odlišně ale situaci ve Vimperku vnímají někteří jeho obyvatelé, kteří vyjadřují na sociální síti Facebook souhlas nejen s peticí pro rozšíření kamerového systému. Podle většiny názorů je se situací ve Vimperku třeba už něco dělat. Radikálnější názory jsou hlavně mezi mladými lidmi. Připustil to i zakladatel Hnutí za Vimperk bez nepřizpůsobivých Romů. „Moc se mi to nelíbí. Chtěli by i dělat domobranu, ale jsem proti tomu a upřednostňuji legální cesty řešení situace ve Vimperku,“ dodal.


Jako mladého člověka ho vyprovokovaly k akci obavy o bezpečí vlastní i jeho blízkých. „Bojí se chodit ven. Musím říci, že i dřív, když jsem byl mladší, jsem měl s Romy problémy, a to není normální,“ dodává. Zdůraznil, že jeho iniciativa rozhodně nemá za účel vyprovokovat akce podobné ve Šluknovském výběžku. „Nejsem si jist, že by to ve Vimperku mohlo zajít tak daleko, ale určitě to nechci tak hrotit. Za příspěvky uživatelů na Facebooku neneseme jako hnutí žádnou odpovědnost. Chceme situaci řešit diplomatickou cestou, nechceme tu pořádat žádné demonstrace a už vůbec se nechceme spojovat s nějakou ultrapravicovou organizací,“ podotkl. Spolupráci s radnicí se nebrání, i když připouští, že s touto problematikou zase nemá tolik zkušeností. „Bylo by dobře, kdyby nás bylo víc, a s jasnými návrhy šli na radnici, určitě by to bylo nejlepší,“ říká. I když veřejně vystoupit se svými názory například na veřejném jednání zastupitelstva se zatím obává z možného následného jednání ze strany Romů.


Podle autora výzvy selhává při řešení kriminality romské komunity jak radnice, tak i orgány činné v trestním řízení. „Dlouhodobě nejsem spokojen jak s chováním policie, tak i radnice. Přestupky a kriminalita ve Vimperku jsou podle mne přehlíženy, a to mne štve,“ říká autor myšlenky hnutí. Jeho prvním cílem je přimět vedení města Vimperk rozšířit kamerový systém do problémových míst. Týká se to především parku u Volyňky, Pasovské ulice a dalších ulic v centru města. Nulový nebo jen minimální trest prý jen povzbuzuje pachatele k dalšímu páchání přestupků. „Pokud se na ně nepřijde, nebo se to příliš neřeší, ví, že si to mohou dovolit znovu, třeba okrást někoho na ulici. Když tam nejsou lidi, policisti tam nejedou a lidi se to bojí nahlásit, je to opakovaná činnost,“ domnívá se.


Právě obavy o bezpečí a zdraví těch, kteří mohou nebo i byli v minulosti napadeni, přimělo autora petice k jednání. „Chtěl bych, aby se lidé nebáli a začali upozorňovat na problémy, které vidí kolem sebe,“ dodal. Prosadit tuto myšlenku ale nebude vůbec jednoduché. Sám připustil, že prozatím je pod peticí pouze šedesát podpisů. „Jde to pomalu, potřebovali bychom alespoň dvě stě podpisů, abychom mohli s peticí jít na radnici,“ uvedl mladík, který stojí za novým hnutím.


Jak chce vimperská radnice řešit situaci s nepřizpůsobivými obyvateli i to, jak vypadá Vimperk z pohledu Policie ČR se dozvíte v zítřejším vydání Deníku.