Někteří to, na co vzpomínají, jiní to, na co se nejvíce těší. Všechny obrázky jsou ale prozářené dětským teplem, vyvedené ovšem s prací zručných profesionálů, kteří kreslí podle svých představ. Stejně tak je tomu i když procházím kolem tkalcovských stavů či v keramické dílně. Práce tady není počítána jen na peníze, ale je opravdovým zaměstnáním. A tak i tím, na co je možné se těšit. Každý tady totiž dělá to, na čem mu opravdu záleží a v čem chce být nejlepší.
Centrum Stroom v Dubu u Prachatic, které zajišťuje sociální služby pro klienty se zdravotním či mentálním postižením, je otevřeno všem, z blízkého či dalekého okolí. Lidé zde žijí pouze přes týden, o víkendech se vracejí domů. Někteří mi říkali, že se domů těší, jiní, že by si pobyt v centru nedokázali bez volných víkendů představit. Všichni ale vypadají spokojeně.
„Starají se o nás tady skvěle. Často také něco připravujeme, třeba divadelní vystoupení,“ tvrdila Lucka, klientka centra. Ta se nejvíce těší na to, až do centra přijedou zaměstnanci Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou. „Měli by s sebou přivést také nějaká zvířátka, na to jsem zvědavá. Těším se ale také, až pojedeme zase na koně,“ pokračovala Lucka.
Na hypo – rehabilitaci začali klienti jezdit v nedávné době k paní Pištěkové do Tourova, která centru spolupráci sama nabídla.
Ostatní se těší například na týdenní letní pobyt v táboře na Lipně, nebo na to, až budou v centru nacvičovat další kulturní představení. To poslední bylo součástí akce Dívka Šumavy, které se odehrálo v loňském listopadu ve Vimperku. Pro všechny účinkující bylo prý obrovským zážitkem zejména setkání v zákulisí se slavnými osobnostmi.
„Já tedy jezdím domů ráda. Je to dobré, že člověk může strávit víkend doma. Jinak mě to tady ale moc baví, nikdy se tady nenudíme a naučili jsme se spoustu věcí,“ tvrdila další klientka Štěpánka, která nejraději pracuje v keramické dílně nebo vyšívá.
Někoho baví například žehlení prádla, jiného zase výpomoc v kuchyni. Všichni ale mají své místo, své přátele a šanci na nezávislost. Zdá se, že strom pevně zakořenil a může růst se vztyčenou hlavou.