Úpravy cest, archeologický průzkum a konzervace nebo mobilní aplikace, díky které všichni budoucí návštěvníci uvidí, jak ve středověku tento objekt vypadal. Takové jsou plány s gotickou zříceninou Karlův hrádek u Purkarce. Jejím majitelem je od března letošního roku město Hluboká nad Vltavou, jež ji směnilo s původním majitelem - Lesy České republiky.

Vladimír Kavka, který je členem pracovní skupiny odborníků pro oživení hrádku, uvedl, že cílem je zříceninu v maximální míře odhalit v duchu lucemburské doby. „To znamená vyčistit, zpřístupnit a zajistit konzervační stavební úpravy,“ řekl. Doplnil, že se zde v současné době odstraňuje rozsáhlá náletová vegetace. „Jsou tam keře, stromy, které narušují a ohrožují stavbu,“ vysvětloval s tím, že dalším krokem bude archeologický průzkum.

Ke hrádku doplujeme po vodě
Hluboká nad Vltavou - Konkrétní obrysy začínají mít představy ohledně budoucí podoby gotické zříceniny Karlův hrádek, která se nachází nedaleko Purkarce. Jejím majitelem je už několik měsíců město Hluboká nad Vltavou, které jej směnilo s původním majitelem, Lesy ČR.

Už dříve starosta města Tomáš Jirsa pro Deník uvedl, že k jednání o budoucí podobě hrádku přizvali odborníky z řad archeologů, památkářů, stavitelů, ale i ekologů a specialistů na digitální animaci historických objektů.

Vladimír Kavka, který je členem pracovní skupiny odborníků pro oživení hrádku, uvedl, že cílem je zříceninu v maximální míře odhalit v duchu lucemburské doby. „Nebudou se zde ale dělat žádné stavební úpravy,“ zdůrazňoval Vladimír Kavka. Dodal, že v současnosti se zde pracuje na odstranění náletové vegetace. „Jsou tam keře, stromy, které narušují a ohrožují stavbu,“ upřesnil s tím, že se jedná o zhruba 15 extrémně nebezpečných stromů. „Jsou poškozené suchem a lýkožroutem a kdyby některý z nich spadl, může nevratně poškodit velmi cennou gotickou bránu,“ vysvětloval. Dodal, že poté se rozpadlé zdivo v horních částech zdí rozebere, opraví a následně vrátí na původní místo. V plánu je dle jeho slov také mobilní aplikace. „Přijedou specialisté na fotogrammetrii a kameramani, kteří celou stavbu nasnímají a zdigitalizují, aby si pak návštěvník stáhl do mobilu aplikaci, díky níž uvidí, jak hrad ve své době vypadal,“ uvedl.

Na papíře už je připravený i projekt na revitalizaci cest vedoucích z cyklostezky a od řeky. Jindřich Soukal, radní Hluboké, který vede skupinu pracující na edukačních a kulturních záležitostech, nastínil, že zde budou odpočinková místa a informační cedule. „V první etapě se na cedulích objeví již v tuto dobu známé informace o zřícenině,“ řekl hlubocký radní. Objevit by se tu tyto naučné cedule měly dle jeho slov už příští sezonu.