Necelý měsíc zbývá do komunálních voleb, přesto už dnes v některých obcích vědí, kdo je bude příští čtyři roky zastupovat.


V Dubu, Dvorech, Lužici nebo Pěčnově a v dalších několika obcích totiž budou voliči vybírat zastupitele pouze z jediné kandidátky. Na nich je navíc přesně tolik lidí, kolika členné mají zastupitelstvo.


Skutečnost, že do letošních komunálních voleb v Dubu sestavila kandidátní listinu pouze jediná volební strana, současného starostu a jednoho z kandidátů do voleb Václava Nováka překvapila. „Před čtyřmi roky jsme tu měli tři kandidátní listiny. Osobně mne to hodně zaskočilo, s něčím podobným jsem ani nepočítal. Vždycky tu byly minimálně dvě kandidátní listiny, stálicí byla KSČM a sdružení nezávislých kandidátů. S tím jsem počítal i letos, ale tohle mne docela překvapilo," připustil starosta.


Druhým extrémem je velký počet nezávislých kandidátů v dalších malých obcích. Příkladem jsou Lipovice. Z necelých dvou stovek stálých obyvatel Lipovic kandiduje do obecního zastupitelstva hned patnáct lidí, míst v zastupitelstvu mají Lipovičtí přitom jen sedm. „Je to zatím rekord," připustila starostka Marie Mühlsteinová. Do dalších komunálních voleb už nekandiduje, nicméně na výsledky je sama zvědavá. „Podle toho, co se tu povídá, jsou tu kandidáti na starostu hned čtyři, tak uvidíme," dodává.