Například koalice dvou sdružení nezávislých kandidátů zaručuje nadpoloviční většinu mandátů ve Vlachově Březí. „Vše tak zůstane ve vedení města při starém," potvrdil starosta Lubomír Dragoun.


Podle jeho slov se změny budou týkat maximálně obsazení jednoho výboru „Chtěli bychom, aby i složení rady zůstalo stejné, jako bylo v předchozím období. Ukázalo se, že dokáže dobře spolupracovat," poznamenal lídr SNK Vlachovo Březí a zároveň i absolutní vítěz Lubomír Dragoun.


On sám je prý počtem hlasů, který získal, poctěn. „Rozhodně si ve Vlachově Březí nechceme hrát na vysokou politiku, opozice a podobně. Je důležité, abychom se vždy domluvili," doplnil.

Kby volby dopadly jinak, byl by starosta nezaměstaný

Podobně to vypadá také ve Strunkovicích nad Blanicí, kde přes očekávaný souboj nakonec voliči rozhodli jednoznačně ve prospěch KDU-ČSL. Strana, kteoru opět vedl do voleb současný starosta Karel Matějka zopakovala úspěch z předchozích komunálních voleb.

„Druhým volebním obdobím usedne v jedenáctičlenném zastupitelstvu našich sedm kandidátů. Takto silný mandát který jsme ve volbách získali, potvrzuje to, že většina voličů hodnotí kladně způsob a výsledky naší čtyřleté práce," hodnotí úspěch starosta Strunkovic nad Blanicí Karel Matějka.

Podle jeho slov to s sebou ale přináší i zodpovědnost. „Těžko se můžeme vymlouvat na to, že pokud uděláme chybu, může za ní někdo jiný, třeba opozice. Máme sedm hlasů, takže pokud něco prosadíme, neseme na tom také zodpovědnost," vysvětlil.


V případě, že by se Karel Matějka do zastupitelstva nedostal, byl by, dle svých slov, nezaměstnaný. „Z firmy, kde jsem kdysi působil, jsem odešel, jinou práci nemám. Takže pokud bych nemohl být starostou na plný úvazek, musel bych si hledat práci. Je pravda, že bych dostal odstupné, které by mi umožnilo mít čas na hledání práce," poznamenal. Výsledek komunálních voleb zajistil, že se v čele městyse personálně nic nezmění. „Přiznám se, že nad variantou, co bych dělal, jsem neměl v poslední době čas přemýšlet," dodal Karel Matějka.