VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Největší radost udělají rozzářené dětské oči

Prachatice – Každý týden se setkáte se zajímavými lidmi z Prachaticka, kteří hledají odpovědi na otázky a vybrali si, kdo jim na ně odpoví.

29.5.2012
SDÍLEJ:

Jiří MachartFoto: Z rodinného archivu

Dnes odpovídá na otázky Martiny Kučerové ze Správy NP a CHKO Šumava ředitel DDM Prachatice Jiří Machart.

Jirko, pamatuji si tě jako Podzimníčka z velice oblíbených výukových programů, které jsi učil na Centru ekologické výchovy Dřípatka. Vzpomínáš rád na tuto dobu?
Velmi rád, bylo to období tvůrčích nápadů, neomezených možností a nepřipouštění si žádných omezení.

Tvoje profesní dráha zůstala u dětí. Kdo byl tvým největším vzorem?
V osobním životě mě v mé práci od dětství podporovali rodiče, v profesním byl mým velkým vzorem a „koučem" pan Aleš Záveský, rád vzpomínám na všechny kolegy, se kterými jsem se potkával a spolupracoval v Centru ekologické výchovy Dřípatka i na dalších pracovištích.

Když se ohlédneš zpět ve své profesní dráze, z čeho máš největší radost?
Každé období mé profesní kariéry bylo zajímavé a přineslo mi plno hodnotných zážitků a zkušeností. Největší radost mám, když vidím rozzářené a spokojené dětské oči. Ještě jedna zkušenost je pro mne radostí, když jsem někde na pracovní návštěvě po republice a řeknu, že jsem z Prachatic, tak odpovědí je: „Z Prachatic znám Dřípatku pana Záveského a Karla Červenků z domu dětí." Měl jsem to štěstí pracovat s oběma.

Jsi ředitelem čtyř domů dětí a mládeže, co je nejsložitější při jejich řízení?
Zvládnout neuvěřitelnou smršť nových zákonů a následně jejich změn a vše zapracovat do vnitřního chodu organizace. Na začátku pro mne bylo nejtěžší vědomí obrovské zodpovědnosti za zajištění bezpečnosti všech dětí, které nám rodiče svěří v jejich volném čase.
Kroužky ve všech pracovištích DDM v celém bývalém okrese Prachatice vede přes sto dvacet externistů, deset interních pedagogů a navštěvuje je více než dva tisíce dětí.

Je možné odvodit, které kroužky jsou u dětí v současné době nejoblíbenější? O které kroužky naopak není zájem?
Každé období přináší nové, trendové aktivity pro děti. Jednou je to karate, jindy tanec, příště malování nebo rybaření. Osobně si myslím, že nejdůležitější je zapálení a nadšení samotného vedoucího, který je ochoten dětem věnovat svůj volný čas a být jim kamarádem i průvodcem na cestě jejich poznáním.

V poslední době často slýcháváme, že děti tráví daleko delší dobu u počítačů. Projevuje se tato skutečnost i v poptávce po kroužcích domů dětí a mládeže?
Během posledních sedmi let máme stabilní počet dětí v kroužcích, více než dva tisíce. Nemyslím si, že počítače mají vliv na účasti dětí v našich aktivitách. Důležitý je zájem rodičů – jak jejich děti tráví volný čas a ten vnímám pozitivně, potkávám se na našich pracovištích s velkým množstvím rodičů, kteří mají zájem o to, co dělají jejich děti ve volném čase a jak jej tráví.

Moje děti velice rádi docházejí v rámci školy na jedinečné tvořivé dílny do Domu dětí a mládeže ve Vimperku. Připravujete nějaké novinky do příštího školního roku?
Zapeklitá otázka. Prozradit připravované novinky nebo ne? Jedno je jisté, na pracovišti ve Vimperku jsou velmi šikovné a obětavé kolegyně, které rozhodně nemají zájem usnout na vavřínech.

Tvoje práce vyžaduje velké pracovní nasazení, zbývá Ti dostatek času pro rodinu a Tvé koníčky?
Mám velké štěstí, že má práce je mým celoživotním koníčkem, rodina inspirací a velkou oporou, manželkou Lenkou počínaje a syny Jendou a Ondrou konče.

Co popřeješ čtenářům Prachatického deníku?
Klid, pohodu, zdraví a nadhled nad každodenními starostmi.

Příští týden bude na otázky Jiřího Macharta odpovídat vedoucí pracoviště DDM Netolice Eva Vinciková.

Jiří Machart
Narodil se v roce 1967. Kromě maturity na prachatickém gymnáziu zvládl ještě dálkové studium na Střední pedagogické škole v Prachaticích završené maturitními zkouškami nejprve z oborů vychovatel a učitelství na MŠ. V roce 2000 završil bakalářský studijní program na Pedagogické fakultě UK Praha státní závěrečnou zkouškou a v roce 2009 závěrečnou zkouškou studium pro vedoucí pedagogické pracovníky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Od června 2005 je ředitelem DDM Prachatice. Je ženatý a má dva syny Jana a Ondřeje. 

Autor: Redakce

29.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vydařený vimperský živý Betlém.
25

Živý Betlém nadchl Vimperáky

Ilustrační foto

Hluk, smrad a krev i o Vánocích?

Kam na Prachaticku za kulturou a poznáním?

Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Krampus show 2017 předvedla úchvatnou podívanou

Kaplice - Zhruba deset tisíc návštěvníků v sobotu večer rozparádil průvod krampusů, alpských démonických bytostí.

Ve třídění jsou Kvildští jedničky

Kvilda - Další úspěch si na své konto mohou připsat obyvatelé šumavské Kvildy.

Horalky přivezly krásné stříbro

Prachatice - Dívčí tým hokejbalistek HBC Prachatice, který nastupuje pravidelně v přeboru mladších žáků, tým „Horalek“, se vydal do Kralup na předvánoční turnaj žen.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT