„Je to možnost, jak spojit síly a zatlačit na zákonodárce, aby podobné podnikatelské aktivity nebyly možné," uvedla místostarostka při čtvrtečním setkání s obyvateli města a zástupci firmy, která chce z bývalého hotelu Vltava vybudovat azylový dům pro nepřizpůsobivé občany. Zástupce společnosti René Ščiran sice sliboval Vimperským, že dohled v azylovém domě bude přísný a po celých dvacet čtyři hodin, obyvatelé Vimperka však se zřízením azylového domu nesouhlasí a dali to najevo dost nahlas. Nejčastěji padaly věty: Proč u nás! Ať jdou jinam!


Podpis na papíře pod výzvou je ale pro obyvatele Vimperka málo. Zástupce podnikatelů Zdeněk Kutil navrhoval, aby město zajistilo bezpečnostní agenturu, která by dbala na pořádek v krizových lokalitách města. „Už tak tu máme problém, který narůstá a je třeba ho tvrdě řešit," zdůraznil Zdeněk Kutil a apeloval nejen na městskou, ale i státní policii, aby se hlídky kolem sebe začaly pořádně rozhlížet. „Problém s nepřizpůsobivými lidmi není menší," tvrdil.


Starosta Vimperka Bohumil Petrášek naštvaný asi třísethlavý dav uklidňoval, že radnice dělá vše, co ze zákona smí. „Jednáme i s majitelem objektu Ivanem Bublíkem. To, aby dům pronajal společnosti Czech Ordinem RAS, mu zakázat nemůžeme," upozornil s tím, že vedení města dosud nemá právo vyjadřovat k tomu, zda takové zařízení na území města chce. „To by se mohlo změnit tím, že budeme společně apelovat na zákonodárce," řekl. Místostarostka Jaroslava Martanová preferuje zřízení domova pro seniory s tím, že zájemce by byl. „Ubytování pro nepřizpůsobivé občany Vimperka máme dostatečné množství, nepotřebujeme další," zhodnotila.


Radní Dagmar Rückerová zase věří, že setkání s obyvateli vezme firmě vítr z plachet a nebude chtít dál své aktivity rozvíjet ve Vimperku. „S prohlášením se obrátíme na předsedu senátu. Nechceme být odkladištěm nepřizpůsobivých občanů České republiky. Chceme, aby slušní občané Vimperka žili ve městě beze strachu," uvedla s tím, že pod prohlášení se mohou Vimperští podepsat.


Vladimír Vácha z Vimperka, který si vzal slovo až na téměř samém závěru setkání, pak řekl, že všechny výzvy jsou sice v pořádku, ale je třeba jednat s majitelem hotelu Ivanem Bublíkem. „Pověřme tady a teď někoho z radnice, aby s ním jednal, když se to povede a on řekne, že v objektu bude dům pro seniory, tak jsme všichni v pohodě," apeloval.


Starosta Petrášek souhlasil a další jednání s majitelem Vltavy plánuje. Navíc ještě chce, aby stavební úřad prověřil případné závady v budově. „Stavební úřad tam provede kontrolu a následně vyzve, aby kontrolu provedli také hygienici a hasiči," slíbil s tím, že myšlenka domova pro seniory se mu zamlouvá.