Najdou se totiž i tací návštěvníci, kteří si pletou šumavská jezera a slatinná jezírka s kluzištěm. „Nejen, že porušují zákon a návštěvní řád, ale v počasí, které právě panuje riskují životy své a svých dětí, když vstupují na sotva zamrzlé vodní plochy,“ upozornil Jan Dvořák, tiskový mluvčí NP Šumava.

Po vyhořelém domě zbylo jen prázdné místo. Nájemníci ze sousedních domů zase bydlí ve svých bytech.
Lidé vybuchlého domu v Lenoře strávili Vánoce jinde, hledají si bydlení

Podle něj totiž nikdo nesleduje tloušťku ledu. A tak se může snadno stát, že návštěvníka led prostě neudrží. „Vždy to poznáme podle stop v poprašku, který tu leží. Přes noc tu sice mrzne, ale přes den je třeba pět stupňů nad nulou,“ upozornil Jan Dvořák se slovy, že může jít opravdu o život. „O to hůře, když najdeme stopy dětí. Ty na Šumavu samy nepřijely a jejich rodiče opravdu dost riskují,“ dodal Jan Dvořák.

Na běžky na Jestřábí v pondělí dopoledne vyrazila Eva Cieslarová. Držela se raději u břehu, na ledu jsou i velké pukliny a vylitá voda.
Led na Lipně klame, jsou v něm pukliny zalité vodou. Není to bezpečné

Nejen, že návštěvníci hazardují, navíc porušují i návštěvní řád Národního parku Šumava. I když třeba zrovna nejsou okem vidět, stovky živočichů hledají v zimním období klid, který nutně potřebují, aby přežily.