Například Lheničtí mají v městysi vodních ploch několik. Tu ve Vodici už stihli za pomoci dobrovolných hasičů vyčistit a opravit, aby mohla sloužit i jako požární nádrž. A podobně chtějí naložit i s nádrží v Horních Chrášťanech, na jejíž opravu před nedávnem získali dotaci od Jihočeského kraje. Ta ale náklady na opravu celé hráze nepokryje. „Dostali jsme dotaci v maximální výši, tedy 200 tisíc korun. Celkové náklady na opravu ale budou asi milion korun. Na podzim bychom mohli rybníček konečně napustit," uvedla starostka městyse Marie Kabátová s tím, že postupně by chtěli Lheničtí každý rok žádat o další dotace tak, aby mohli opravit i další rybníčky ve svých osadách. V některých z nich by mohli místní obyvatelé po dohodě se zastupiteli chovat i ryby, nádrž v Horních Chrášťanech bude sloužit i jako požární nádrž. „Byly sice doby, kdy návesní rybníčky zanikaly a ani minulý režim si jich nevážil. Mnoho z nich například utrpělo melioracemi, kdy přišly o zdroje vody," konstatovala Marie Kabátová a ujistila, že takový osud nádrže ve Lhenicích rozhodně nečeká.
„Vodní plochy jsou třeba i v zástavbě a prostředí je pak krásnější. Byla by škoda, kdyby zanikly," myslí si starostka. S tím souhlasí i starosta městyse Dub Václav Novák, který vypočetl, že Dubští mají na svém území čtyři takové vodní plochy. Tři z nich městys pronajímá soukromníkům a čtvrtou chtěli zastupitelé nechat v letošním roce opravit. Dotaci na rybníček v Javornici se ale bohužel v letošním roce získat nepodařilo. „Samozřejmě se pokusíme dotaci získat v příštím roce a pokud znovu neuspějeme, budeme rybníček opravovat v etapách. V současné době máme jiné priority," připustil starosta Václav Novák a uvedl, že opravy si vyžádá i bytový fond a veřejná prostranství. „Rozhodně ale chceme, aby byly rybníčky v co nejlepším stavu, náš záměr je ten javornický opravit co nejdříve to bude možné," ujistil dále Václav Novák.

Ostatní tři rybníčky v Dubské Lhotě a Javornici městys pronajímá místním obyvatelům. „Cena pronájmu je v řádu tisíců korun ročně. Není to mnoho, ale není prioritou na rybnících vydělávat. Chceme, aby je využíval někdo, kdo k nim má vztah a udržuje je, což se nám daří," vysvětlil dubský starosta a doplnil, že v rybníčcích v Dubské Lhotě smějí například mladí rybáři chytat po domluvě s provozovatelem i ryby. „A to je pro nás důležitější, než snaha o co největší zisk," řekl starosta, který prý inspiraci čerpá z návesních rybníčků v Lipovicích. „Tak by podle mě měly rybníčky vypadat. Vždyť tam už schází jen vodník a bylo by to jako z obrázku od Lady," řekl Václav Novák.

Jak uvedl lipovický místostarosta Pavel Bártík, pronajímají Lipovičtí své rybníky za podobných podmínek jako Dubští. „Cena je lidová, ale okolí rybníků musí být v létě podle našich představ a v zimě smí děti samozřejmě na upravený led. V jednom z rybníků si děti smějí i zachytat ryby. Jsme rádi, když naše náves vypadá, jak bychom chtěli a máme radost, když nás někdo pochválí," řekl Pavel Bártík závěrem.