Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NaturVision představil řadu vynikajících filmů o přírodě

Neuschönau/Vimperk – Třetí víkend v červenci se stalo bavorské městečko Neuschönau opět po roce hostitelem již 9. ročníku filmového festivalu NaturVision, který se zaměřuje na dokumenty o přírodě a zvířatech.

4.8.2010
SDÍLEJ:

Gorilu a člověka může poutat velké přátelství (z filmu „Bama, gorilí muž – dobrodružství v Kamerunu“). Foto: Foto © 2010 NDR Naturfilm

Návštěvníkům se naskytla možnost vidět v několika dnech celkem 42 soutěžních i několik nesoutěžních filmů. Zřizovatelem festivalu je již třetím rokem Okresní úřad Freyung–Grafenau, společnost Kultur:Land GmbH jej organizačně zajišťuje a její vedoucí Ralph Thoms je zároveň ředitelem festivalu. Partnery festivalu jsou obec Neuschönau, Národní park Bavorský les, Město Vimperk, BMW Werk Dingolfing a E.ON Bayern AG.
Letošní ročník byl opět velmi bohatý na filmovou účast. Přihlášeno bylo více než 150 snímků nejen z Německa a okolních států, ale i ze zemí, které pomyslné filmové konto festivalu dosud příliš často neobohacovaly – mezi jinými například z Maďarska nebo Jižní Afriky. I nadále pokračuje rozvoj spolupráce a společných projektů s čínskými filmaři.
Letošní festival přinesl kromě kvalitních snímků i několik novinek. Mezi ty největší patřilo zavedení celkem čtyř nových cen – Velká cena NaturVision (nahradila Cenu za nejlepší zahraniční film), Filmová cena za ekologii a udržitelný rozvoj (téma ochrany přírody se stává na festivalu jedním ze stěžejních), Výprava za dobrodružstvím (neobvyklé dobrodružné příběhy lidí uprostřed přírody) a Cena pro mladé a amatérské filmaře (cena je určena nováčkům ve filmařském oboru nebo amatérským tvůrcům). Na druhé straně však byla zrušena cena mládežnické poroty, ve které měla česká strana vždy své zastoupení. I přes tuto skutečnost se na německou část festivalu vydali dva čeští zástupci, Roman Hajník, který působí u festivalu NaturVision od samotného počátku, a Šimon Blaschko, který v předchozích dvou ročnících rozhodoval v mládežnické porotě. Letos však neměli za úkol vybírat žádné ocenění, ale zhlédnout co nejvíce snímků a rozhodnout, které budou vybrány pro českou část festivalu.
Filmy se pro letošní rok utkaly celkem v deseti kategoriích, pro jejich vítěze byla připravena skleněná trofej, kterou, stejně jako v předchozích letech, vyrobil Lubomír Čermák z Prahy. O jejich držitelích rozhodovala po novu pětičlenná porota ve složení Dr. Michael Apel, Ralf Blasius, Susanne Hillmann, Olaf Sauermann a Anke Sparmann.
Hlavním bodem programu festivalu byl Galavečer, který se uskutečnil v sobotu 17. července v kinosále Domu Hanse Eisenmanna v Neuschönau. Nejlépe hodnoceným filmem se stal snímek mnohonásobného držitele festivalových ocenění, režiséra, kameramana a producenta v jedné osobě Jana Hafta „Obilné pole – letní džungle“, který získal cenu za nejlepší kameru a jako nejlepší německý film.
Velkou cenu NaturVision si odnesl Harald Pokieser, režisér a autor rakouského dokumentu „Riftové údolí – ráj zvířat“. Bavorskou filmovou cenu obdržel film „Divoké Pyreneje – hory světla“ režiséra a kameramana Jürgena Eichingera. Ocenění za nejlepší příběh si odnesl snímek režisérů Ernsta Sasse a Nickyho Lankestera „Bama, gorilí muž – dobrodružství v Kamerunu“.
Jako nejlepší film pro děti bylo oceněno „Vysílání s myší: Světlušky“ režisérky Sabine Ennulath, mezi diváky se stal nejpopulárnějším dokument „Sedlák, který slyší trávu růst“, natočený Bertramem Verhaagem. Filmovou cenu za ekologii a udržitelný rozvoj získal snímek Thomase Wartmanna „Boj o Amazonii – razie v deštném pralese“.
Cenu Výprava za dobrodružstvím obdržel jihoafrický film Damona a Craiga Fosterových „Iceman – Příběh Lewise Gordona Pugha“. Cenu pro mladé a amatérské filmaře dostal dokument Roberta Morgensterna „Land of the Painted Mountains“. Zvláštní čestnou cenu festivalu získal Karl Friedrich Sinner, ředitel Správy Národního parku Bavorský les, za svou dlouholetou práci v oblasti ochrany přírody.
Německá část 9. ročníku festivalu se dá bez nejmenších pochyb hodnotit jako jedna z nejpovedenějších. Návštěvníci měli k dispozici hned čtyři promítací prostory – malý a velký sál, kinostan a lesní kino, návštěvnost odpoledních projekcí byla opravdu hojná, porovnatelná s tou, kterou můžeme vídat i ve Vimperku.
Vyhlášením cen ale festival nekončí. Přibližně patnáct nejlepších filmů bude možné zhlédnout od 5. do 8. října 2010 v Městském kulturním středisku ve Vimperku, kde se uskuteční česká část festivalu. Tu bude mimo jiné doprovázet setkání s českými tvůrci dokumentárních filmů a s další známou a již slavnou tváří festivalu – fotografem Janem Svatošem.
Srdečně Vás zveme na 9. ročník festivalu NaturVision do Vimperka!

ŠIMON BLASCHKO

4.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Lidé dali za Pastelky skoro jedenáct tisíc korun

Robert Huneš, ředitel hospice, představuje novou knihu.

Prachatický hospic je hlavně o radosti

Kam na Prachaticku?

Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Děti se dozvěděly, jak se žije zvířátkům

Prachatice - Další společné dopoledne si pro celou školku připravili třeťáci.

Utopence naloží prvně do omáčky

Staré Prachatice - Novou soutěžní kategorii přidali organizátoři do letošního ročníku soutěže O nejlepšího utopence a nakládaný sýr.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení