Kamil Kulhánek je dobrovolným hasičem ve Volarech. Krátce před letošními Vánoci se vracel domů z práce v Německu a několik desítek kilometrů od Rozvadova se ještě v Německu náhodou ocitl u dopravní nehody. Ve vozidle byl v tu chvíli stále ještě řidič a hrozilo nebezpečí, že se vozidlo vznítí.

Když Kamil přiběhl k havarovanému autu, na místě již zasahoval jiný řidič, který se snažil hořící dodávku nabouranou v kamionu uhasit a dostat řidiče ven z auta. „Bohužel měl svůj hasicí přístroj prázdný, tak jsem vzal svůj hasičák a spolu s druhým řidičem jsme začali hasit jak řidiče, tak i auto,“ popsal začátek akce Kamil Kulhánek. Když došla náplň i v jeho hasicím přístroji, rozběhl se do auta pro lahve s limonádou, kterou se dál snažili zabránit tomu, aby se oheň z vozidla rozšířil na řidiče. To už na místo nehody přiběhli další šoféři.

„Musím bohužel konstatovat, že to byli jen řidiči z kamionů a projíždějících dodávek. Řidiči v osobních autech jezdili jen tak kolem nás a koukali se na to, jak se snažíme oheň uhasit. To se nám nakonec podařilo a řidiče jsme dostali mimo auto,“ popsal Kamil Kulhánek.

Sám nakonec na několik hodin skončil po zásahu u nehody v nemocnici ve Schwandorfu. „Nadýchal jsem se zplodin a trochu jsem se přiotrávil nějakou chemikálií. Ale všechno dobře dopadlo pro mne a snad i pro řidiče z havarované dodávky. Chtěl bych moc poděkovat všem řidičům, kteří se nebáli nasadit svůj vlastní život a pomohli zachránit život svému kolegovi. Děkuji i lékařům a zdravotnickému personálu v nemocnici, kde jsem byl hospitalizován,“ dodal dobrovolný hasič z Volar.

Z toho, jak se její syn zachoval v kritické situaci, má radost i Kamilova maminka Lenka Kulhánková. „Povedlo se mu připlést k nehodě, tak zkrátka hasil. Dozvěděla jsem se to až druhý den ráno, když už bylo po všem a jela jsem pro něho do Písku. Ošetřili ho ještě v Německu asi padesát kilometrů od Rozvadova. Chtěli si ho tam nechat do rána, ale po čtyřech hodinách se nechal propustit s tím, že má na dálnici auto se zbožím a musí ho odvézt,“ říká Kamilova maminka.

Vánoce tak nakonec mohla už v klidu oslavit celá rodina. „Pod stromeček toho dostal dost. Takže si určitě bude moct koupit i nový hasičák. Vánoce už byly v pohodě, stihl se oklepat i z nepříjemného zážitku. Co říkal, nejhorší pro něj v tu chvíli byla zkušenost s ostatními řidiči. Kromě toho, že se k podobnému zásahu dostal i jako dobrovolný hasič poprvé, mrzelo ho, jak kolem nich jezdili ostatní řidiči v osobních autech, kromě profesionálních řidičů se ti ostatní jen dívali, nezastavili, nepomohli,“ dodává.

Nebýt sociálních sítí, zřejmě by o Kamilově zásahu u nehody vlastně ani nikdo nevěděl. „Informace se ke mně dostala těsně před vánočními svátky, vyžádal jsem si ještě další informace, nicméně každého podobného činu si velice vážím. Nebývá obvyklé, že se lidé zachovají takto lidsky,“ okomentoval tento čin Milan Raba, ředitel územního Pracoviště HZS Jihočeského kraje v Prachaticích. „Určitě se budu snažit, abychom našli cestu, jak čin Kamila Kulhánka ocenit, ať už z mé strany, nebo ze strany HZS Jihočeského kraje. Vždycky, když slyším o tom, že v kritických chvílích pomůže druhým některý z hasičů, ať už profesionálních nebo dobrovolných mimo svou službu, je mi na jednu stranu líto těch, kteří jejich pomoc potřebovali, na druhou stranu jsem rád a hrdý na to, že se hasiči v krizových situacích zachovají jako správní chlapi a hasiči. Je vidět, že prostě pomoc druhým mají doslova v krvi bez ohledu na to, zda jsou ve službě, nebo mají volno,“ dodal ředitel HZS v Prachaticích.

Ocenění by se mohl Kamil Kulhánek dočkat z více stran. „Na lednovém jednání budu informovat i vedení Oblastního spolku Českého červeného kříže v Prachaticích, neboť Kamil Kulhánek je nejen dobrovolný hasič, ale také dobrovolný dárce krve,“ dodal za oblastní spolek Ladislav Beran.

Kamila Kulhánka čeká po Novém roce nejspíše i setkání s volarskou starostkou Martinou Pospíšilovou na radnici. „Těžko se o tom mluví, musím říct, že jsem měla husí kůži, když jsem se o tom dozvěděla. Je to skvělý čin. Byl zkrátka v pravou chvíli na místě a zareagoval nejlépe, jak bylo za dané situace možné,“ říká starostka Martina Pospíšilová.

Ta je nejen starostkou města, ale i kapitánkou družstva, ve kterém reprezentuje i Kamil Kulhánek Volary při tradičním klání o Putovní dřevák. „Takového přístupu si velice vážím, zvláště když se jedná o volarského občana. Nasazení má nejen v povaze, je to i člen našich dobrovolných hasičů. Po Novém roce bych se s ním ráda sešla na radnici a poděkovala mu. Ne každý by se zachoval stejně a Kamil fakticky ohrožoval vlastní zdraví a život, aby zachránil život někomu jinému. Určitě budu chtít projednat s ředitelem HZS v Prachaticích možnost navrhnout Kamila Kulhánka na zlatý kříž. Pro mne jako pro starostku je skvělý pocit, že má ve městě takové občany,“ dodala Martina Pospíšilová.

Přístup Kamila Kulhánka rozebírali v pondělí po svátcích i sami dobrovolní hasiči ve Volarech. I jim chybí oficiální podrobnější informace. Nicméně to, jak se jeden z nich zachoval, oceňují. „Určitě by si jeho čin zasloužil ocenění. Shodli jsme se na tom, že oficiální informaci by měli poskytnout především hasiči z Německa, kteří pak na místě byli. Každopádně chci nějaké ocenění pro Kamila Kulhánka probrat po Novém roce jak s ředitelem HZS Milanem Rabou, tak se starostkou Martinou Pospíšilovou, protože spadáme i pod město,“ uvedl velitel zásahové jednotky SDH Volary Jaroslav Vlas.

Právě jeho postoj Kamila těší možná nejvíce, byť zdůraznil, že být na jeho místě jakýkoliv jiný hasič, zachoval by se stejně. „Ale rozhodně jsem rád, že se takhle zachoval, protože Kamil je členem zásahové jednotky spolu se svým bratrem Michalem,“ dodal.