„Teď jsme vlastně přesunuli rozhodnutí na ministerstvo životního prostředí, protože jsme se nedokázali shodnout na novém, ale jen provizorním návštěvním řádu,“ upřesnil člen regionální sekce rady Jaroslav Neužil.
Hlavním jádrem sporu je bod o splouvání Teplé Vltavy. Národní park Šumava totiž připravil nový návštěvní řád, který měl být provizorní, ale nepředjednal ho se starosty šumavských obcí. „Chtěli zachovat ten původní, ale to nebylo možné,“ řekl, proč správa parku návštěvní řád upravila, ředitel šumavského NP František Krejčí.
Na to, aby mohlo být splouvání Vltavy podle stejného režimu jako v loňském roce, je třeba počkat na hodnocení vlivu na životní prostředí, což by mohlo být hotové někdy na přelomu května a června. „Až po jeho skončení by se pak mohl řád upravit v přísnějším nebo možná uvolněnějším režimu,“ zkonstatoval Neužil. Dodal, že k úpravě pak mělo dojít do konce srpna.
V současné chvíli má ale rozhodovací pravomoc pouze ministerstvo životního prostředí, a to musí zahájit nové vyjednávání se starosty obcí, ale v každém případě je jasné, že nový návštěvní řád musí být vypracován do konce letošního dubna, kdy končí platnost toho stávajícího.
Starostům šumavských obcí ale vadí, že na projednání nově navrženého řádu bylo málo času. „Řešení mělo přijít dřív a živelnost se měla zrušit, ale tak, aby spokojenost byla na všech stranách,“ myslí si starosta Kvildy Václav Vostradovský, katastrem jehož obce sice Teplá Vltava neprotéká. „V rámci dvaadvaceti obcí jsme jeden národní park a máme společný zájem. Tenhle materiál jsme nechtěli odsouhlasit,“ ujistil kvildský starosta s tím, že ukončení hodnocení vlivu na životní prostředí je věc nejistá.
Žádný ze starostů si ale zatím nedovolí odhadnout, jak bude letošní návštěvní řád vypadat. „Je klidně možné, že ministerstvo potvrdí poslední návrh parku, se kterým nesouhlasíme. Ale je také možné, že splouvání z něj bude vyjmuto zcela,“ uvažuje volarská starostka Martina Pospíšilová. Podle ní bylo loňské splouvání Vltavy kompromisem a lidé si na něj dokázali zvyknout. „To, co navrhuje park nyní, je zase další ústupek,“ řekla. Dodala, že s regulací lodí a ochranou přírody souhlasí. „Ale tak, aby tenhle problém byl vyřešen na delší dobu,“ zakončila.