„Loni jsem se na internetu o této sbírce dozvěděla, začala sbírat informace a již loni jsme se zapojili,“ uvedla koordinátorka sbírky v Prachaticích Eva Jankulárová z Farní charity Prachatice a doplnila, že při loňské sbírce přispěli lidé 231 kilogramem trvanlivých potravin.

Většinou do různých sbírek přispívají starší lidé, o kterých se říká, že mají větší sociální cítění. V Prachaticích přispívali lidé prakticky každého věku. „Nelze říci, že by přispívali pouze starší lidé. Ráno tomu tak sice bylo, ale postupem času se přidávali mladí lidé a přispívali opravdu hodně,“ potvrdila Eva Jankulárová, že se do sbírky zapojili lidé celého věkového spektra a doplnila: „Někteří lidé přišli pouze kvůli této akci. Nakoupili a za pokladnami hned všechen nákup přeskládali do našich košů. Za dopoledne to bylo snad v pěti případech.“

S organizací sbírky pomáhaly i dobrovolnice, bez kterých by to ani nešlo. „Vedoucí azylového domu mne oslovila, zda bych nechtěla při organizaci Národní potravinové sbírky pomoci. Neváhala jsem a šla. Sbírka je určitě potřebná, ale samozřejmě ne každý na ní slyší,“ uvedla jedna z dobrovolnic Nikola Kotrcová.

Lucie Šlosarová přímo v Azylovém domě pro matky s dětmi pracuje, nicméně přímo na místě pomáhala jako dobrovolnice. „Samozřejmě jsem se zapojila, cítím to jako svou povinnost. V polovině sbírky mám z lidí skvělý pocit. Ráno jsem byla trochu skeptická, ale postupem času se začali lidé přidávat ve větším počtu. Mám skvělý pocit z toho, že mnoha lidem přijde tato sbírka jako užitečná, že je to na dobrou věc. Přispívají a byli zde i tací, že nám nechali celý nákup. To je až neskutečné a moc jim děkujeme,“ svěřila se se svými pocity Lucie Šlosarová.

Sbírky však mají z pohledu lidí dvě strany mince a někteří jim nevěří. „Jeden ze zákazníků směrem k naší sbírce utrousil, že by se o podobné věci měla starat vláda. Lidé se také ptali na to, zda to není pro imigranty, těm by přispívat nechtěli,“ potvrdila koordinátorka sbírky i několik negativních názorů na akci.

Nicméně ze strany organizátorů převažují ty pozitivní pocity. „Máme všichni velkou radost, jak vše dopadlo. Vybralo se 266 kilogramů trvanlivých potravin, takže jsme loňský rok překonali o pětatřicet kilogramů. Za to patří díky všem, kteří do sbírky přispěli, jsou báječní. Ale pochvala směřuje i na děvčata, která zde pracovala jako dobrovolnice, také přispěla k tomuto skvělému výsledku,“ dodala Eva Jankulárová.