Kromě současně využívaných dvou elektromobilů Nissan Leaf měla Správa NP Šumava na dva měsíce k dispozici tři elektroskútry a elektromobil VW e-up! od společnosti E.ON. „Byla to určitě zajímavá zkušenost. Nicméně všechna územní pracoviště na Šumavě využívají především auta i z důvodu klimatických podmínek a dojezdu," říká Miloš Juha, náměstek ředitele Správy NP Šumava.

Kde si na Šumavě půjčíte elektrokolo?V síti e-Šumava se letos bude půjčovat na těchto místech:
Dobrá Voda u Hartmanic – Chata Rovina
Prášily – Penzion U Michala
Modrava – Hotel Mádr
Brčálník – Penzion Pohádka
Hartmanice – Aparthotel Hartmanice a Cafe 27
Železná Ruda – Hotel a pivovar Belveder
Železná Ruda – Autocamp Železná Ruda
Sušice – Elektrokola Sušice
Nové Údolí – prodejna Travel Free Shop
Sušice – Pivovar U Švelchů
kemp TJ Horní Vltavice
Zdroj: E.ON 

Elektroskútry ani elektromobil e-up! sice už Správa nevyužívá, elektromobilitu ale podporuje dál. Návštěvníci parku, kteří chtějí k pohybu po Šumavě jak na české, tak i bavorské straně využít některý z prostředků elektromobility, bez šance nezůstanou. I letos bude projekt e-Šumava pokračovat a pod hlavičkou společnosti E.ON bude v provozu síť e-půjčoven elektrokol a elektroskútrů zahrnující celkem jedenáct míst.


Pokud se týká budování veřejných dobíjecích stanic na Šumavě, společnost E.ON podle slov mluvčího Vladimíra Váchy její zřízení aktuálně neplánuje. „Místo vybudování klasických nabíjecích stanic pro elektromobily byla Správě NP Šumava nabídnuta právě možnost vyzkoušet nabíjecí stojany pro e-kola a e-skútry, které by v letní sezoně mohla využít celá řada e-turistů. O nabíjecí stojany zájem nebyl, e-půjčovny ale budou fungovat," uvedl mluvčí společnosti E.ON.


Dodal, že se společnost nyní soustředí na jiná místa v České republice s větším dopravním zatížením. „Nicméně jsme připraveni dodat kompletní realizaci a dodávku dobíjecích stanic v případě zájmu jiného investora, který má zájem stanici pro elektromobily v tomto území vybudovat," uvedl Vladimír Vácha.