Stalo se tak při narychlo svolané tiskové konferenci dnes (28. června 2012) krátce po deváté hodině ráno. "Chtěl bych vyvrátit některé fámy, které se týkají tvrzení, že odvolávám jana Stráského z funkce ředitele Správy. Jan Stráský ve funkci po dohodě končí a na jeho místo jmenuji dosavadního náměstka ředitele Jiřího Mánka," uvedl ministr Tomáš Chalupa.

Současně vyvrátil i názor, že se tak neděje na základě výběrového řízení. "Výběrové řízení probíhalo patnáct měsíců, tedy po celou dobu, kdy byl Jiří Mánek ve funkci náměstka Jana Stráského. Po celou tu dobu jsem jeho práci pečlivě sledoval," zdůraznil Tomáš Chalupa s tím, že Jiří Mánek nebyl jediným kandidátem.

Podle svých slov hodlá Jiří Mánek nadále pokračovat v tom, co začal Jan Stráský, ať už se to týká boje s kůrovcem, nebo uvedení do života zákona o Národním parku Šumava. "Z jednání u kulatých stolů by tak měly první zóny být stanoveny zákonem a měly by zabírat dvojnásobné území proti současnému stavu, tedy zhruba dvacet šest procent rozlohy Národního parku Šumava," shrnul Jiří Mánek.

Nový ředitel hodlá od příštího týdne začít i se změnami v personálním obsazení v týmu jeho nejbližších spolupracovníků. "Rozhodně se nebude jednat o nějaké personální zemětřesení," ubezpečil Jiří Mánek.